Edirne'ye Davet.. Sıkılmadan okuyun Edirne'yi Tanıyın..

EDİRNE’YE DAVET..
Çoğu zaman, söz anlatmaktan  aciz kalır manayı…
O mana EDİRNE’e dir.
Sadece yaşanır belki de ..
ve  YAŞANMALIDIR.
SİZ DE BİR GÜN EDİRNE’YE GELMELİSİNİZ MESELA…

NAMAZGAHTAN SESSİZCE GİRİP ŞEHRE, DOĞRUCA SELİMİYE’YE
YÖNELMELİSİNİZ.KAPALI ÇARŞI’DAN GEÇİP SELİM’İN SELİMİYE’SİNİ SELAMLAMALI, MURAD-I EVVEL’İN ESKİ SARAY’INDAN GERİYE NELERİN KALDIĞINI GÖRMELİ, SONRA KÜÇÜK PAZAR’DAN MURAD-I SANİ’NİN MURADİYE’SİNE YÖNELMELİSİNİZ…SİZİ BURADA DÖRT GÖZLE, KAÇ ASIRDIR BEKLEYEN NEŞATİ DEDE’YE ONUN EN GÜZEL GAZELLERİNDEN BİRİNİ FISILDAMALISINIZ BAŞUCUNDA….O’NUN KIRILAN MEZAR TAŞLARINI YÜREĞİNİZİN BİR YERLERİNDE BİR ŞEYLERİN KIRILDIĞINI HİSSEDEREK ELLERİNİZLE TOPLAMAYA ÇALIŞMALISINIZ. SONRA.BÜYÜK ŞAİR ENİS RECEP DEDE İLE
ŞEYHÜLİSLAM MUSA KAZIM’IN BU KABRİSTANIN SAKİNLERİ ARASINDA OLDUĞUNU UNUTMAMALISINIZ . SONRA, GÖZLERİNİZ, BU BAHÇEDE EŞİĞİ ASIRLARDIR MEVLEVİ DERVİŞLERİNİN GÖZYAŞI İLE ISLANMIŞ MEVLEVİHANE’Yİ ARAMALI BOŞ YERE.BAŞLARINDA ÇAĞLARI, ELLERİNDE ASIRLARCA DÜNYAYI DÖNDÜREN MEVLEVİ DERVİŞLERİNİ BİR DE….
ORADAN SULTAN FATİH’İN, ŞEHZADE CEM’İN DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ,
KOŞUP OYNADIKLARI SARAYİÇİ ÇAYIRLARINA KANUNİ KÖPRÜSÜNDEN GEÇEREK UZANMALI, HER ŞEYE RAĞMEN AYAKTA KALABİLMEYİ BAŞARMIŞ ADALET KASRINA BAKARAK BİR ZAMANLAR ETRAFA ÇİL ÇİL SAÇILMIŞ MAMAK SARAYINI,DOLMABAHÇE,GÜLHANE IYDIYYE, TERAZİ VE İFTAR KASIRLARI İLE AV, BÜLBÜL,DEĞİRMEN,ŞİKAR,TEBDİL,ALAY KÖŞKLERİNİ SORMALI, YİĞİTLERİN HARMAN OLDUĞU, DEMİR KUŞAKLI CİHAN PEHLİVANLARININ, KOCA YUSUF’LARIN , KURT DERELİ MEHMET PEHLİVANLARIN, KEL ALİÇO’LARIN TER DÖKTÜĞÜ ER MEYDANI KIRKPINAR’IN TOPRAĞINA YÜZ SÜRMELİSİNİZ. BALKANLARIN YÜZÜ SUYU MUDUR GÖZYAŞIMIDIR PEK BİLEMEDİĞİMİZ GÜZEL TUNCA KARŞILAYACAKTIR SİZİ ORADA..ONUN ETEĞİNİ BIRAKMADAN KÖPRÜLER, SARAYLAR,İMARETLER ARASINDA İLERLERSENİZ, MURAD’I SANİ’NİN YENİ SARAY’INDAN GERİYE KALAN ISSIZ BİR ‘’BAB-I ALİ’’ KARŞILAYACAKTIR SİZLERİ. RUMELİ’DEN DOLU DİZGİN ZAFER HABERLERİYLE GELEN NİCE AKINCININ BU KAPIDAN SARAYA GİRDİĞİNİ DÜŞÜNÜRKEN, KİTABESİNDE MUHTEMELEN ‘ KÜLLÜ MEN ALEYHA FAN’, YANİ ‘DÜNYADA NE VARSA HERŞEY FANİDİR’ YAZISINI OKUYACAKSINIZ BELKİ DE… BİRAZ ÖTEDE BAYEZİD’LERİN İKİ GÜZEL CAMİİ SİZİ BEKLEMEKTEDİR ŞİMDİ DE… ÖNCE KAÇ ASIRLIKTIR BİLİNMEZ UHREVİ MİSAFİRLERİYLE BİR GÜLİSTAN OLAN MEZARLIĞI, SONRA ASIRLAR ESKİTMİŞ HANI, ÇEŞMESİ, MEDRESESİ VE DARÜ’Ş-ŞİFASI İLE BAYEZİD-İ SANİ KÜLLİYESİ ÇIKACAKTIR ÖNÜNÜZE… VE ARDINDAN BAYEZİD-İ EVVEL CAMİİ… YÜRÜMEYE DEVAM EDERSENİZ RUMELİ KIRLARININ DELİ ÇOCUĞU EDİRNE’NİN VE RUMELİ’NİNADI DİLLERE DESTAN ŞANLI AKINCISI, ALPERENİ GAZİ MİHAL BEY CAMİİ’Nİ GÖRECEKSİNİZ… VE BİRDEN OSMANLI İLE BİRLİKTE ŞEHRİN KENDİNİ KUŞATAN SURLARA SIĞMAYIP NASIL TAŞTIĞINA ŞAHİT OLACAKSINIZ O NOKTADA.
SİZİ ŞİMDİ DE İSLAM PEYGAMBERİNİN BİZZAT İŞARETİYLE KURULMUŞ DARÜLHADİS CAMİİ KARŞILAYACAKTIR. SİZ ‘ BURADA BİR DE OSMANLININ EN BÜYÜK MEDRESELERİNDEN BİRİ VARDI, HATTA MEŞHUR KEMAL PAŞAZADE DE BURADA HOCA İDİ, ŞİMDİ BU MEDRESE NEREYE GİTTİ?’ DİYECEKSİNİZ BELKİ AMA BAHÇEDE SULTAN İKİNCİ MURAT’TAN YADİGAR KALAN İKİ ŞEHZADE TÜRBESİNDEN GİZLİCE GELEN ‘ GİTTİLER! ,GİTTİLER!’ CEVABINA RAZI OLACAKSINIZ ÇARESİZ. EĞER BU ŞEHİRDE TUNCA BOYUNCA YÜRÜMEYE DEVAM EDERSENİZ, SİZİ ÜZERİNDEN EŞSİZ KÖPRÜLERİYLE MERİÇ VE ARDA KARŞILAYACAKTIR… BU KÖPRÜLERDEN BİRİNİN TARİH KASRINDAKİ TAŞLARA OTURUP YİNE UZUN UZUN SAHİLLERİ , YEMYEŞİL ORMANLARI, SAYISIZ MİNARESİYLE UZAKTA YÜKSELEN ŞEHRİ, BÜLBÜL ADASI TARAFLARINI SEYREDİN… SONRA EDİRNE’NİN ÜÇÜNCÜ AHMET VE DAMAT NEVŞEHİRLİ İBRAHİM PAŞA İLE NİHAYET BULAN İKBAL DEVİRLERİNDE İŞTE BU MERİÇ VE TUNCA’DA YALDIZLI SALTANAT KAYIKLARININ, VEZİR VE KAZASKER KAYIKLARININ DOLAŞTIĞINI HAYEL EDİN.O ANDA SAHİLLERİ SÜSLEYEN SARAYLARIN, KÖŞKLERİN VE GÜL BAHÇELERİNİN MERMER RIHTIMLARINA, SON DERECE GÜZEL, KİM BİLİR BELKİ DE İPEKLER VE ELMASLAR İÇİNDEKİ RUMELİ DİLBERLERİNİN GURURLA VE NAZLA AYAK ATIŞLARINI SİZ DE GÖRÜR GİBİ OLACAKSINIZ. O KAYIKLARIN TUNCA VE MERİÇ’İN SULARI ÜSTÜNDE SÜZÜLÜRKEN KÜREKLERİNDEN TATLI TATLI SESLER ÇIKARDIĞINI DUYACAKSINIZ BELKİ DE… O SALTANAT KAYIKLARI, O DİLBER SULTANLARLA CARİYELER GİDELİ ARTIK ASIRLAR GEÇMİŞTİR VE ŞİMDİ SİZE KALAN ONLARIN DÜŞÜNÜ KURMAKTIR SADECE… BURADA, İKİNCİ ABDÜLHAMİD’İN SALTANAT YILLARINDA EDİRNE VALİSİ OLAN ANTEPLİ KADRİ PAŞANIN ESERİ YAKLAŞIK DÖRT KİLOMETRELİK PARKE TAŞIYLA DÖŞENMİŞ YOLDAN KARAAĞAÇ’A DOĞRU İLERLERSENİZ MEŞHUR HACI ADİL BEY ÇEŞMESİNİN YALNIZLIĞINI PAYLAŞABİLİR, BİRAZ DAHA YÜRÜRSENİZ 1913 BALKAN ŞEHİTLERİNİN ANITLAŞMIŞ DİRENİŞİNE TANIK OLABİLİRSİNİZ..
GERİYE DÖNÜP BOSTANPAZARI’NA GELDİĞİNİZDE, RUMELİ VE BALKANLAR’IN MANEVİ MÜRŞİDİ, GÜLŞENİLERİN GÜLÜ, ŞEYH HASAN SEZAİ HAZRETLERİ’NİN SİZDEN BİR FATİHA BEKLEDİĞİNİ GÖRECEKSİNİZ. HAA, BU ARADA ŞÖÖYLE UZUNKALDIRIM’ A UZANIPTA RUMELİ VE OSMANLININ ON ALTINCI ASIRDAKİ BÜYÜK ŞAİRİ, KALENDERİ DERVİŞİ ŞİMDİLERDE EDİRNELİLERİN ‘HAYALİ BABA’ SINI ZİYARET ETMEK İSTEMEZ MİSİNİZ? HENÜZ ŞEHRE GİRMEDİĞİNİZİ BİLMELİSİNİZ.BUNLAR EDİRNE’NİN KENAR SÜSLERİDİR. ŞEHRE, ÇELEBİ SULTAN MEHMED’ İN KIZI AYŞE SULTAN CAMİİ İLE EKMEKÇİOĞLU AHMET PAŞA KERVANSARAYI ARASINDAN GİREBİLİRSİNİZ… DEFTARDAR MUSTAFA PAŞA CAMİİ, LARİ ÇELEBİ CAMİİ, SİTTİŞAH HATUN CAMİİ UNUTULMAMALI TABİİ… BUNLARDAN SONRA MUHTEŞEM KERVANSARAYI İLE ‘MUHTEŞEM SÜLEYMAN’ KANUNİ’NİN DAMADI RÜSTEM PAŞA TARAFINDAN KARŞILANIRSINIZ… ESKİ CAMİ VE BEDESTEN, ‘ BİZ DE OSMANLININ HEDİYESİYİZ BU ŞEHRE’ DERLER SİZE… YÜRÜRSENİZ BOSNALI ALİ PAŞANIN, KADERİ BOSNA GİBİ HEP YANMAK OLAN EMSALSİZ ALİ PAŞA KAPALI ÇARŞISI’NI BULURSUNUZ KARŞINIZDA..
BİR YAZ GÜNÜ İSE BU GEZİNİZ HEM VÜCUDUNUZ, HEM DE RUHUNUZUN FERAHLAYACAĞINI BİLMELİSİNİZ.ARDINDAN ÜÇ ŞEREFELİNİN BURMALI MİNARESİ SİZİ ASIRLAR ÖNCESİNE TAŞIYACAK, KARŞISINDAKİ SOKOLLU MEHMET PAŞANIN HEDİYESİ MUHTEŞEM HAMAMDA BELKİ BİRAZ NEFESLENECEK, EĞER SARAÇHANE’YE İNERSENİZ BEYLERBEYİ CAMİİ VE MEZARLIKLARINI, KALEİÇİ’NE GİRERSENİZ, ÜÇ YÜZYIL ÖNCESİNİN EDİRNE’SİNİ BULACAKSINIZ… BÖYLE BİR GEZİDEN SONRA EDİRNE’NİN O GÜZEL SEBİLLERİNDEN KANA KANA SU İÇMEK EN BÜYÜK HAKKINIZ TABİİ.SUYU BELKİ DE CENNETTEN GELEN BU SEBİLLER,YA ESAT MUHLİS PAŞA’DAN, YA HASAN ÇELEBİ’DEN, YA DA KOCA MUSTAFA PAŞA’DAN BİR YADİGARDIR BU ŞEHRE.HELE ŞÖYLE BİR DE KIYIK’TAN BUÇUKTEPE’YE UZANIRSANIZ EDİRNE’Yİ DEĞİL, ÇOK DAHA ÖTESİNİ, NE BİLEYİM BELKİ DE HASRET KALDIĞIMIZ RUMELİ’Yİ GÖRECEKSİNİZ. BELKİ ORADAN ÜSKÜB’Ü, FİLİBE’Yİ, SOFYA’YI, İŞKODRA’YI, SİLİSTRE’Yİ VARNA’YI BELKİ DE PLEVNE’Yİ ESKİ ZAĞRAYI, MOSTAR’I, PRİZREN’İ, BELGRAD’I, SELANİK’İ, VARDAR’I GÖRECEKSİNİZ… VE GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ…
EVET, SİZİ İŞTE BU ŞEHRE BEKLİYORUZ…
BU ŞAİRLER YURDUNA…ŞEHİRLERİN ‘ELYAZMASI’NA…TARİHİN HAFIZASI BU BİLGE ŞEHRE , EDİRNE’YE… UNUTMAYIN Kİ SİZİ BURADA BEKLEYEN YÜZLERCE ‘ EVLAD-I FATİHAN’, RUMELİ’NİN İLK SAKİ
NLERİ VAR. SİZİ HEM TOPRAĞIN ALTINDAKİLER, HEM TOPRAĞIN ÜSTÜNDEKİLER BEKLİYOR BURADA…

GELİN VE YAŞAYIN BU ŞEHRİ, BU TARİHİ,
BU MANAYI……
*Rıdvan CANIM’ın ‘’Şehir ve İnsan’’ adlı eserinden alınmış olup Hasan Sezai Vakfı-EDİRNE tarafından mektup haline getirilmiştir.
Cengiz BULUT 0 535 359 10 72

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest