Kategoriler
Genel

Kuranın ilk emri olan “oku” sözü bize neden örnek olamamış!!

......

“Onlar asırlarca gece gündüz emek verip yazdılar,peki biz neden okumuyoruz?..”
Okumak,öğrenmek,merak etmek,araştırmak,bilgiye ulaşmak,her ulaşılan bilgi bazı insanlara büyük haz verir,inandığımız dinin kutsal kitabı Kuran’ı Kerimde “Oku” sözü ile başlar.
Ama Türk toplumu nedense yüzyıllardır okumaya,araştırmaya,öğrenmeye bir türlü alışamadı,alışamayacak ta gibi me geliyor,geçmişte yaşamış olan duyarlı insanlar,gelecekte yaşadıkları ülkede veya Dünya’daki diğer insanların öğrenmesi, geçmişten ders alabilmesi için, Bilgilerini,öğrendiklerini,önceleri kil tabletlere kazımış,mağara duvarlarına nakşetmiş,daha sonra papirüslere,rulo halinde kağıtlara ve el işi kitaplara yazarak günümüze ulaştırmaya çalışmışlardır..
İnsanlarımız ellerindeki,evlerindeki eski Türkçe (Osmanlıca) veya Arapça yazılı Belge,Kitap,Dergi,Gazete gibi değerlere pek önem vermemekte,aslında bu tür belgelerde,defterler de, kitaplarda belkide çok önemli bilgiler olduğunun farkında değillerdir..
Elinde bu tür eserler olanlar bunları uzman olan birine göstermeli hangi konulara ait olduğunu öğrenmelidir,bu konuda herkese yardım etmeye hazırız.
“Okumak Tarihe yolculuktur” okumak öğrenmektir, hayatta paylaşılarak çoğalan iki şey vardır; “Bilgi ve Sevgi” bizler Bilgiyi ve Sevgimizi paylaşmaya devam edeceğiz..
Sizlerden de destek gördükçe bu uğurda verdiğimiz emeklerin boşa gitmemesi bizzleri mutlu etmektedir…
Cengiz Bulut-Edirne
05353591072

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir