Kırkpınar Geleneği ve 1. Murat Hüdavendigar

Kırkpınar

5 Mayıs 1361 Tarihinde Edirne’nin fethi ile Murat Hüdavendigar’ın Yeniçeri Teşkilatı ve Edirne’de Güreşçiler Tekkesi’ni kurması birbirini izlemiştir. Gürz ,kalkan ve yatağan döneminde, okçuların yay çekme güçlerini arttırmak, güçlü şahbaz yetiştirmek amacı ile kurulan Güreşçiler Tekkesi’nde her gün güreş ve kılıç talimleri yapılır, yaz kış haftada 2 gün şahbazlar yağlanır, güreş tutarlardı.
Şahbazlar arasından ayrılan pehlivanlar arası güreş müsabakaları ise Namazgah Ovasında (Şimdiki Sarayiçi girişinin sağ kısmındaki düzlük alan)  5 mayıs Edirne’nin Fethi gününde yeniçeri askerleri arasında Murat Han’ın önünde Huzur Güreşleri olarak yapılır, başarı sağlayan güreşçiler, Han’dan bahşişlerini alarak ihsan görürlerdi.
İstanbul’un fethi ile saray erkanı İstanbul’a taşınmasından sonra Edirne halkı Fetih şenliklerini kendi aralarında sürdürmeye başlamış ve güreşlere halk aradından güreşçilerde katılması sonucu Han önünde yapılan Huzur Güreşleri Ağa Güreşleri ne dönüşerek yağlı güreş geleneği günümüze kadar gelmiştir.
Kırmızı Dipli Mum

Halk, Bektaşi Dergahı mensubu Yeniçerilerin davet usulu kırmızı dipli mumlar ile güreşlere davet edilirdi. (Kırmızı dipli mum geleneği halen devam etmektedir. Her yıl Edirne Esnafı Belediye tarafından hazırlanan kırmızı dipli mumlar dağıtılarak davul ve zurnalar çalınarak tek tek işyerleri dolaşılıp davet edilir)
 
 
 

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest