Caleb Afendopolo

.

Caleb Afendopolo, Edirne’de 1430’dan önce doğup bir süre Belgrad’da yaşayan ve İstanbul’da 1499’da ölen birçok alanda ihtisas yapmışYahudi bir bilimadamıdır. Samuel HaRamati’nin kardeşi, Judah Bali ve Karay cemaatinin hahamı ve Elijah Başyazı’nın kayınbiraderi ve havarisiydi.
Bir Paris yazıtında, özel dersler vererek geçimini sağladığından bahsedilmektedir fakat bu durumun Moritz Steinschneider tarafından şüpheli olduğu düşünülmektedir. Edirne’de Mordecai Comtino’nun öğrencisi olarak fende uzmanlaştı; derinlemesine ve orijinal düşünce açısından eksiklikleri olan Afendopolo’nun, içinde, kimisi satın alınmış ve kimisi de kendisi tarafından çoğaltılmış ender yazıtlar bulunan geniş kütüphanesi edebi anlamda üretken olmasına olanak sağladı. 1490’da, hocası Başyazı’nın Karay kanunlarıyla ilgili bitmemiş çalışmasına devam etti.
[adsenseyu1]
Afendopolo’nun kız kardeşi olan Başyazı’nın karısı, kocasından evvel öldüğü için ona kayınbirader demeyi bırakıp hoca dedi. Afendopolo, Başyazı’nın tezini bitiremeden öldü.
Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Caleb_Afendopolo

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest