TÜDER, UNESCO Kültür Mirası İle İlgili uyarı

Selimiye Camii

TUDER (Trakya Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği),
Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çamlıtepe,
Yönetim Kurulu’nun UNESCO  Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi ile ilgili Basın  açıklaması yaptı.
Yapılan Açıklama;

”Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, 29 Haziran 2011 tarihinde UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Edirne bu kararla Dünya’daki binlerce başvuruya rağmen listeye alınan Türkiye’deki on merkezden biri haline geldi. İlk kez bir kentin merkezindeki camii ve külliyesinin bu kapsama alınması, ülkemizdeki diğer kültür varlıklarının korunması için de büyük değer taşımaktadır. Ayrıca UNESCO’nun Kültürel Mirası Listesi’ne alındığı için 2012’den itibaren büyük rağbet göreceği kuşkusuzdur.
Başta Edirne Belediyesi olmak üzere pek çok kurum Selimiye Camii’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için uzun yıllardır ciddi anlamda uğraş verdi. Yaklaşık iki yıldır, Üniversitemizin pek çok personeli bu konuda düzenli olarak yapılan toplantılara katılarak üzerine düşen görevi yapmaya çalıştı. Hazırlık aşamasında, kriterler göz önüne alınarak koruma bilincinin geliştirilmesi yönünde Üniversitemizin değişik bölümlerinde dersler açıldı. Kentteki insanların farkındalığını artırmak için konferanslar, toplantılar organize edildi.
Bütün bu uğraşılardan sonra henüz kabul edilme aşamasındayken, belediye bünyesinde özveri ile görev yapan uzmanlar anlaşılmaz bir şekilde işlerinden edildi. Hatta düzenli çalışan ilgili büro, kısmen lav edilerek çalışmaz hale getirildi. Daha sonraki yönetim planlaması için de hiçbir girişimde bulunulmadı. Paris’te bütün kriterlerin aşılarak listeye kabul edilmesinden bu yana üç ay geçmesine rağmen konunun sahiplenilmemesi, kararın ciddi anlamda şenlik olarak kutlanmaması şaşırtıcıdır. Bunun en somut örneği, kent girişlerine geçen yıl yerleştirilen “Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Aday’’  ilanlarının halen durmasıdır.
Marka kent olma iddiasında olan Edirne için büyük önem taşıyan UNESCO kararı konusunda gerekenin ivedilikle yapılması ve büronun işi bilen kadrolarla yeniden aktif hale getirilmesi için konunun takipçisi olacağımız bilinmelidir. Çocuklarımızı büyüttüğümüz, geçmişiyle övünç duyduğumuz ve geleceğe aktarmak istediğimiz bu güzel kent için bu tarihi sorumluluğun, biz akademisyenlere ait olduğuna inanıyoruz”

[adsenseyu4]

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest