Türk Esirler Sarayiçi'nde


 1912-1913 Bulgar İşgali;
Bir ulusun Balkanlardan kovuluşu yüzlerce yıl süren bir mücadeleden sonra gerçekleşti..
Üzerine kan ve gözyaşı ile yoğrulmuş küller serpiştirilerek unutturulmaya çalışılan, bir ulusun bir buçuk milyon insanını Balkan savaşında ölmesine sebebiyet veren Askeri-Siyasi nedenleri irdelemeyen halkımız, yavaş yavaş geçmişini araştırmaya başladı,Savaşlar öyle bir kıyamdır ki sonucunda bir kazanan birde kaybedeni vardır, Balkan Savaşı sonucunda Edirne’miz Bulgar ordusu tarafından işgal edilmiş, insanlık dışı uygulamalar sonucu Sadece Saray’içinde 20,000 insanımız süngüler ile,açlık ve hastalıklar nedeniyle ölmüştür, Bulgar ordusu işte bu günlerde yukarıdaki görüntüleri bir zafer nişanesi olarak çekmiştir, bu görüntüler bir ulusun zaferi olarak görülürken,bizler için Osmanlı imparatorluğunun yok oluşu ve Balkanlardaki 600 yıllık egemenliğimizin son buluşunu anlatmaktadır..
Balkan Savaşı unutulmamalı,unutturulmamalı sebep ve sonuçları çok iyi analiz edilmeli, son yıllarda ortaya çıkan Balkan Savaşı sırasında tutulan günlüklerden sebep ve sonuçları öğrenilmeye başlandı, 2012 Balkan savaşının 100 yıl dönümü ne gibi panaller olacak ne gibi sunumlar olacak çok merak ediyorum..
Cengiz Bulut – Edirne
 
Sayın Cengiz Bulut,  çok güzel  ifade etmiş.
Onunda bildiği  video’da ki  döneme ait hatıratlar  sitemizde var.
Tunca kıyısına gidip esir askerlere yiyecek atan Edirne’lerin anıları, oğlumun başını dipçikle ezdiler diyordu bir baba ! esir oğluna kıyıdan ekmek atmış diye.
” Elim kırılsaydı da oraya gidip o ekmeği atmasaydım”  der zaten her anne her baba her kardeş.

 
Sonra,çoğu dipçikle ölmedi belki, mecburen ağaç kabuklarını yediler,  kabuklarda bitine kadar.
 
Kendi bedenleri gibi çırılçıplak oldu tüm ağaçlar,   kemiklere işleyen Edirne ayazında çıplak vücutlarını çıplak ağaçlara gizlediler.
Günümüzde, sizler her yıl Kırkpınar etkinlikleri geldiğinde haziranın son haftası yada temmuzun ilk haftası  yani  sadece  1 hafta yada o haftanın sadece son 2 günü  “cumartesi,pazar” yukarıda video nun çekildiği yerde rahatça eğleniyorsunuz.
www.edirnetarihi.com 
 
 

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest