Edirne'nin Dr. Saadet Ablası

Dr. Saadet Yardım

Güngör MAZLUM

Edirne Yerel Tarih Grubu Dönem Koordinatörü

EDİRNE’NİN Dr. SAADET ABLASI
Dr. Saadet Yardım meslek hayatında, sürdürmüş olduğu çok yönlü çalışmaları ile sağlık alanında Edirne halkına önemli hizmetlerde bulunmuştur. Meslek hayatının dışında çeşitli dernek, kurum ve kuruluşlardaki sosyal faaliyetleri ile Edirnelilerin sosyal ve kültürel gelişiminde önemli katkıları olmuştur.
Dr. Saadet Yardım rahmetli Valimiz Fahri Yücel’in teşviki ile kurulan “Edirne Yerel Tarih Grubu’nun” kurucu öncülerindendir. On yıldan buyana Yerel Tarih Grubunun devam eden etkinliklerinde fikir ve önerileri ile olduğu kadarfiilen katılımları ile yönlendirici olmuştur.[adsenseyu1]
Gerek karşılık beklemeden yapmış olduğu mesleki çalışmalarını, gerekse yıllardır bıkmadan usanmadan devam ettirdiği dernek çalışmalarını dikkate alarak onun için bir anı kitap hazırlamayı düşündük. Kitabın adını kolayca bulduk,” Edirne’nin Dr. Saadet Ablası ” olacaktı kitabın adı.Onu seven,onunla çeşitli vesilelerle anıları olan isimlere yazı gönderdik. “Edirne’nin Dr. Saadet Ablası” ile ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi, anılarınızı, varsa beraber çekilmiş fotoğraflarınızı gönderin dedik. Yazımızı alanlar telefona sarıldı, heyecanlı ve coşkulu şekilde;” çok anlamlı çok asil bir görevi yerine getiriyorsunuz, sizi tebrik ederiz” dediler.Yazılarını da geciktirmeden gönderdiler,Edirne Yerel Tarih Grubu adına hepsine teşekkür ediyorum.
Edirne Vali Yardımcımız Abdullah Aslaner Edirne Yerel Tarih Grubunun toplantılarına katıldığı gibi grubumuza sürekli destek veriyor. Bu kitabın ortaya çıkmasında da bizden desteğini esirgemedi. Bu sebeple grubumuz adına ona teşekkür ediyorum.
Elinizdeki bu kitabın hazırlık çalışmalarından sonra baskısı  söz konusuydu. Bu görevi de Özel Hayat Tıp Merkezi sahibi Dr.TurgutTERZİ üstlendi. Grubumuz adına ona da teşekkür etmek istiyorum.
 
Aşağıda ayrı bir bölümde Or. Saadet Yardım’ın çalıştığı dernek ve kuruluşlar ile almış olduğu belge ve Berat’ları sıraladım. EDİRNE’NİN Dr. SAADET ABLASI” isimli bu anı kitabını neden hazırladığımız sanırım daha iyi anlaşılacaktır.  
Güngör MAZLUM

Edirne’nin Dr. Saadet Ablası ile sözlü tarih çalışması yaparken…
 

Dr.SAADET YARDIM’IN ÇALIŞTIĞI DERNEK VE KURULUŞLAR İLE ALMIŞ OLDUĞU BELGE VE BERATLAR.
 

 1. 1962yılında Edirne Tanıtma ve Turizm Derneğinin kurucu üyesi oldu.
 2. Edirne Sağlık kuruluşlarına Yardım Derneği,
 3. Edirne Yardım Sevenler Derneği,
 4. Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği,
 5. Türk Tabipler birliği, Edirne Tabip Odası,
 6. Edirne Erkek Yetiştirme Yurdu Koruma Derneği (Uzun Süre),
 7. Atatürkçü Düşünce Derneği,
 8. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi dernek ve kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.
 9. Edirne Su Sporları ve Yüzme Havuzu Yaptırma Derneği kurucu üyesiydi.
 10. Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinde 6 yıl fiilen hizmet verdi.
 11. Edirne Kadınlar Derneğinin kurucu üyesiydi.
 12. Ana Çocuk Sağlığı Edirne Teşkilatının kuruluşunda çalıştı.
 13. Edirne Huzurevi’ni Yaşatma Derneği üyesiydi.
 14. Edirne ‘de birçok okulda Okul Doktoru olarak görev yaptı.
 15. 2002 yılında Edirne Belediye Başkanlığının “Edirne Hemşerilik Beratı”nı aldı.
 16. Edirne Huzurevi’ne bağışta bulunduğu için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünce ŞİLT BERATI verildi.
 17. Edirne Belediye Meclisi Kararı ile Yeni Yerleşim Bölgesinde bir sokağa Dr.Saadet Yardım Sokağı adı verildi.

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest