Edirne Sevdalısı Güngör Mazlum'dan 2 Güzel Kitap…

 

1977 - 1980 dönemi Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Yerel Tarih Grubu Koordinatörü Güngör Mazlum'un “Suskun Güvercin”den sonra “Kırık Kanatlar” adlı ikinci kitabı çıktı...

Bu çok güzel 2 kitaba sahip olmak isteyenler Sayın Güngör MAZLUM’a
0 535 653 17 62 nolu telefondan ulaşarak sipariş verebilirler..

Bu çok güzel 2 kitaba sahip olmak isteyenler Sayın Güngör MAZLUM’a 0 535 653 17 62 nolu telefondan ulaşarak sipariş verebilirler..
Suskun Güvercin, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecinde Edirne, Selanik, İstanbul ve İzmir’in kapılarını aralayarak yakın tarihimizin olaylarını bize izletmeye çalışan, belgesel niteliğinde tarihi bir roman.
Savaşların, göçlerin, yangınların, çete baskınlarının yaşandığı o acı dolu günlerde, Edirneli bir genç kızın yarım kalan aşkının ve yaşadığı ayrılıkların hüzünlü hikâyesi anlatılıyor. Yazar, Lozan Mübadelesinden önce; Edirne, İstanbul ve Selanik ekseninde yaşanan olayları belgelere dayanarak anlatırken, Türklerle Rumların kardeşçe yaşadığı bu kentlerin tarihsel, kültürel ve ekonomik yönlerini de ele alıyor.
Tarih Vakfı’nın Edirne Yerel Tarih Grubu çalışmaları içinde uzun bir süredir yer alan Güngör Mazlum, insanlarımızın geçmişimizi gerçekçi bir biçimde öğrenebilmelerine katkıda bulunarak, her türlü, dinsel, etnik, kültürel ayrımcılıktan uzak, belgelere dayalı bir çalışmayı roman tadında okuyucuya aktarıyor.

Suskun Güvercin, okuyanın elinden bırakamayacağı bir sürükleyicilikle, yakın tarihimizi de gözden geçirmemizi sağlarken, Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak-ı Milli sınırları içinde hangi zorluklarla kurulduğunu belgeliyor. Suskun Güvercin, bizi bir asır öncesine götürecek. Ogünlerin inanılmaz olaylarını yaşatacak. Ve belleklerde derin izler bırakacak.
Ayrılıkların romanı
1977 – 1980 dönemi Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Yerel Tarih Grubu Koordinatörü Güngör Mazlum’un “Suskun Güvercin”den sonra “Kırık Kanatlar” adlı ikinci kitabı çıktı…
1977 – 1980 dönemi Edirne Belediye Başkanı ve Edirne Yerel Tarih Grubu Koordinatörü Güngör Mazlum’un “Suskun Güvercin”den sonra ikinci romanı “Kırık Kanatlar” adlı kitabı çıktı. Yakın tarihe tanıklık eden romanda kimi olayları belgesel tadında okurlara aktaran Mazlum, “Bizim Edirne’ye borcumuz var” diyerek, amacının aynı zamanda Edirne’yi tanıtmak, turizm yönünden Edirne’ye katkı sağlamak olduğunu söyledi.
Bir Edirne romanı olan Kırık Kanatlar, Edirne’den Dedeağaç’a, oradan Selanik ve Atina’ya uzanan bir serüveni, toplumsal ve siyasal baskılarla birbirinden koparılan Ester’le Rüştü’nün trajik aşk hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda, Nazi zulmünün Avrupa’yı ateş çemberine aldığı İkinci Dünya Savaşı yıllarının kimi olaylarına belgelere dayanarak ışık tutuyor. Türk ve Yahudi gençler arasında filizlenen ve yarım kalan aşk hikayesini konu alan eserle ilgili Mazlum şunları ifade etti:
“Avrupa’daki baskılardan kaçan Yahudiler’in birçoğu Edirne’de yaşamayı tercih etmişti. Geleneklerini, inançlarını rahatça yaşadıkları, serbestçe ticaret yapıp müzik edinebildikleri bu şehir onlar için bir zamanlar, eğitim, kültür ve inanç merkezi haline gelmişti. Bir arada yaşanınca Türk ve Yahudi gençler arasında aşklar da filizlenmişti. Fakat o aşkların birçoğu yarım kalmış, pek azı nikah masasında noktalanmıştı. Evlenenler de toplumun baskılarıyla iyi gün görememişti. Yahudiler, 1934 yılındaki Trakya olaylarında hem fiziksel şiddete maruz kalmış, hem de toplum dışına itilmişlerdi. ‘Yahudi ile Yahudi evlenir’ inancıyla dışlananlar arasında Ester’le Rüştü de vardı. Baskılara daha fazla dayanamayan gençler, Meriç Nehri’ni geçerek Yunanistan’a kaçarlar. Ancak kendilerini, tüm Avrupa’yı saran yangının içinde bulurlar.”
Birbirinden kopan aşklar Kırık Kanat’ta
“Edirne’de Musevi azınlığı o kadar fazla olmuş ki örneğin İkinci Dünya Savaşı’ndan önce 17 bin Yahudi’nin Edirne’de olduğu belgelerle yazılı. İkinci Dünya Savaşı’ndan itibaren Edirne’den gitmeye başlıyor. O kadar çok Yahudi Edirne’de yaşayınca tabi ki Türkler’le Edirne’de haşır neşir oluyorlar ve bir takım aşklar meydana geliyor ve doğru dürüst sonuç vermiyor. Çünkü Tevrat.. Onların dininde Yahudi Yahudi ile evlenir. Eğer bunu yaptığında toplum olarak o kişiyi dışlıyorlar. Leyleklerin yavrusunu yuvadan attığı gibi. Ne hısım akrabası konuşuyor ne de komşuları… Dışlandıklarında büyük perişanlık yaşıyorlar. Bunun örneklerini Edirne’de çok gördüm. Buradan hareket ettim. Zavallı insanların durumu benim ilgi alanım oldu. Bir kaç tanesini araştırmak suretiyle örnek olarak bu aşk hikayesini kurgulamış oldum. Amaçlarımdan biri Edirne’yi tanıtmak, turizm yönünden Edirne’ye katkı sağlamak. Edirne’ye bizim borcumuz var. Onu ödemek zorundayız. Bu insanlar bize Zamanında Belediye Başkanlığı gibi şerefli bir görev verdiler, onun karşılığını ödeyeceğiz.”
Kaynak : Edirne Hudut Gazetesi

Bir cevap yazın

Pin It on Pinterest