Kategoriler
Savaşlar

Edirne’nin Kara Günü 26 Mart’ı Anmak;Erdoğan Gökçe

Tüm Uluslar acı ve tatlı günlerini ulusça anıyorlar.Milli ve dini bayram günleri yapılan kutlamalar yanında,ulusça yaşanan acıların anılmasına yönelik törenler milletleri millet yapmaktadır.
Çanakkale savaşlarını her sene milletçe anıyoruz.Çanakkale savaşlarına katılan Tıbbiyelilerin anısını yaşatmaya yönelik olarak İstanbul Tıp Fakültelerinin öğrencileri Hocaları Prof.Cengiz Kuday önderliğinde her sene Gelibolu savaş alanlarına gidiyorlar.

İki senedir bu törenlere yenisi katıldı.25.Aralık günlerinde Allahüekber Dağlarında bir
gecede kaybettiğimiz 90.000 erimizi Sarıkamış Şehitliğinde anmaktayız.Bu anma törenlerine ünlü kalp cerrahı Prof.Bingür Sönmez önderlik ediyor.
Öğretmenler,milletleri imal eden kişilerdir.Bu iki üniversite öğretmeni sadece üniversite içinde değil,dışında da öğretmenlik yapıyorlar.Milli duyguları ayakta tutmaya çalışıyorlar.
Kendilerine milletçe saygı,sevgi,şükran borçluyuz.Tarihimizde Edirne’nin yaşadığı çok kara bir gün var : 26 Mart .Balkan Savaşında bir 26 Mart günü 6 aylık muhasaradan sonra Edirne Bulgarların eline geçti.İşgal altında Edirne’li çok acı çekti, zulüm gördü.Esir düşen Mehmetler çok ağır muamelelerle karşılaştı.Bu acıları unutmayan Edirne’liler
Sarayaiçi’nin arkasındaki şehitliğe bir anıt yaptırdı.Kıyık Tabyası’nda bir müze yapıldığını duyuyorum. Gidip göremedim.23.Nisan’da görmeyi planlıyorum.
Edirne’de geçen ilk okul,orta okul,lise yıllarında her 26 Mart günü Halkevinde anma tören
leri düzenlenirdi.İşgali yaşamış büyüklerimiz Dişçi İhsan Hoca,Murat Özgün Hoca,babam Ahmet İhsan Hoca,Ekrem Demiray ve hatırlayamadığım digerleri yaşadıklarını anlatırlar,tören sonunda o savaşın iki
türküsü ve bir marşı söylenirdi.Milli hisler ayakta tutulurdu.İlkokulu bitirdiğim 1942 senesi yapılan tö-
rende tiyatro sahnesinde sergilenen canlı tabloların etkisi ile bütün salondakiler ağlıyordu.Edirne’de Devletin en yüksek temsilcisi Umumi Müfettiş Abidin Özmen ağlamamak için bütün gücünü kullanıyor.An
cak koca göbeğinin sıçramalarını önlemiyordu.Ağlamak bir insan davranışıdır.Ben üzüntülerimde zaman zaman ağlarım.Ağlamak bir boşalmadır.Her halde Özmen,devlet ağlamaz mı diyordu,kendi kendine ?
Bilemem amma,her kes gibi o da ağlamalıydı,diyorum.
12.12.2004 günü 9.ncu Kolordu Kumandanı Sayın Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’na bir mektup yazdım.Edirne Liseliler Dergilerine yazdığım rahmetli arkadaşım Hakkı Soyyanmaz ağabeyimden
öğrendiğim Sarıkamış Savaşına ait,Savaştan dönenlerin yaktığı ağıtın hikayesini,notasını gönderdim.Mektubumda (erlerimiz sabah idmanlarında türkü söyleyerek koşuyorlar.25.12.2004 günü yapacağınız
törende ekteki türküyü erlerinize söyletir misiniz ) dedim.Paşa çok nazik bir kişi.Beni telefonla aradı ve türküyü yürüyüşte erlerin söyleteceğini,bandonun çalacağını söyledi.Kendisine teşekkür ettim.
Balkan Savaşını bir saray paşası yüzünden,1914 savaşını iki saray paşası yüzünden kaybettik.Yakışıklı subaylara saray mensubu kızları verirler,ehliyetlerine bakılmadan paşa yaparlardı.Sonu bellidir.
Sayın Ayhan Tunca’dan öğrendiğime göre,son senelerde 26.Mart,Karaağaç Caddesindeki Jandarma şehitliğinde anılıyormuş.Orası Edirneye 6 Km.uzakta .Bu uzaklık törene halkın katılımını engeller. Şükrü Paşa anıtı varken törenin orada yapılması bana ters geldi.O savaşın başarısını Şükrü Paşa’ya borçluyuz.
Yapılacak törenlerde Şükrü Paşa’ya saygılarımızı sunmalıyız
Macarlar II.Viyana Kuşatması sırasında çektikleri acıların ağıtlarını içeren CD,Plak yaptılar.Macarca bilmiyorum,amma bütün müzikler ağlıyor.Yabancı uluslar 400 sene önceki acılarına sahip çıkıyorlar.Karagöz oyunlarının metinlerini Macarlar gelip derlediler.Biz gidip onlardan aldık..
Önümüzdeki 26 Marta 3 ay var.Çanakkale,Sarıkamış Şehitlerini anma törenlerindeki gibi öğrencilerimiz,askerlerimizle Şükrü Paşa anıtında tören düzenleyim.Şehitlerimizi analım.O acı savaşın 2 türküsünü bir marşını her birlikte söyleyelim.Bu müziklerin yazdığım notalarını Yöre Dergisi’nde sayın Ayhan Tunca yayınladı.Yazılarıma Dergisinin sayfalarını açması nedeniyle kendisine teşekkür ederim.
Bu önerime Edirnelilerin,Valimizin,Belediye Başkanımızın,Tümen Komutanımızın sahip çıkmasını bekliyorum.
Erdoğan Gökçe
Fatih Emekli Hukuk Hakimi
[adsenseyu2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir