İsveç Kralı XII. Karl'ın Edirne Günleri


XII. Karl ya da Demirbaş Şarl, 17 Haziran 1682 – 30 Kasım 1718 tarihleri arasında yaşamışİsveç Krallarındandır.
Cesaretinden ve savaşlarda gösterdiği başarılardan dolayı Yeniçeriler ve tarihçiler ona Demirbaş Şarl dedi. Bir diğer rivayet de Osmanlı Devleti’nin himayesine girdiği için “demirbaş” diye anılmasıdır.
17. yüzyılda Ruslarla yaptığı savaşı kaybederek Osmanlı Devleti’ne sığınan İsveç Kralı 12. Karl(Demirbaş Şarl)’ ın, Türklerden gördüğü alicenaplık karşısında Poltava’da esir oluyordum. Bu benim için bir ölümdü. Kurtuldum Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi. Önümde su, ardımda düşman, tepemde ateşler püsküren güneş. . .
Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu, yine kurtuldum. Fakat bugün esirim. Türklerin esiriyim. Demirin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar, beni esir ettiler. Ayağımda zincir yok, zindanda da değilim. Hürüm ve istediğimi yapıyorum. Lakin yine esirim asaletin nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar. Bu kadar şefkatli , bu kadar yüksek kalpli, bu kadar asil ve bu kadar nazik milletin arasında hür bir esir olarak yaşamak bilseniz ne kadar tatlı” diyerek şükranlarını ifade etmiştir..
Demirbaş Şarl, Sultan III. Ahmed saltanatında Bender’de beş sene gibi uzun bir süre oturmuş, bu süre içerisinde, Osmanlı Devletini Ruslara karşı sürekli kışkırtarak, askeri ve siyasi olarak Rusya’ya karşı azımsanamayacak bir mücadele vermiştir. Kurduğu yakın ilişkilerle, Rus düşmanı olan Leh, Kazak ve Tatar kuvvetlerini Bender’e toplamayı başardı. Bu birleşik orduyla zaman zaman sınırı geçerek, stratejik önemi olan Rus üslerine yıpratıcı baskınlar düzenledi.
Prut Savaşı sonunda Ruslarla barış antlaşması yapıldığı halde Osmanlı devletini savaşması için kışkırtmaya devam eden Demirbaş Şarl, Bender’den çıkarılmak istendi.
Şarl ve askerleri 1 şubat 1713’te direnişle karşılaşan bir baskın sonucu ele geçirilerek Edirne’de Meriç Köprüsü çıkışında I. Ahmet döneminden beri devlet konukevi işlevi gören Demirtaş Kasrı’nda zorunlu ikamete tabi tutuldu (Demirbaş Şarl’ın yeniçerilerce ele geçirilme olayı İsveççe “Kalabaliken i Bender”, ingilizce “Skirmish at Bender” olarak tarihte yerini almıştır).
Edirne’de kaldığı süre içerisinde de ülkesini uzaktan yönetmeye devam eden Demirbaş Şarl, sonunda askerleriyle birlikte buradan ayrılarak at sırtında Macaristan ve Almanya üzerinden 15 günde İsveç’e geçmeyi başardı. Kısa süre içerisinde yeniden Norveç’e karşı sefer açtı, ancak Frederiksten kalesini kuşattığı sırada başından vurularak öldürüldü.
kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/siyaset-ww/269240-xii-karl-demirbas-sarl-demirbas-sarl-kimdir-demirbas-sarl-hakkinda.html#ixzz1opIZ3sBt
 

Pin It on Pinterest