Dağdevirenzade M. Şevket Bey’in Balkan Savaşı Günlüğü, 22.Kasım.1912

22.Kasım.1912 Cuma
 
Bu sabah saat on birde Kıyık, Kafkas, Maraş, Kartaltepe istihkâmlarına ateş açtı. Kıyametler kopuyordu. Saat ikiden itibaren düşman, Sultan Selim yönünden bombardımana başladı.
 
Ziraat Kulübünün caddeye bakan büyük odasından çıkan mermi parçasının, orasını, karşısındaki kahvehanede oturanlardan bazılarının el ve yüzlerini parçaladığı, Tevhide Hanımın iki odasını tahrip ettiği görüldüğü.
 
Adı geçen camiin üstünde üst üste patlamış, merhum Müftü Efendi’nin Ders-i âm Zâde’nin, Fransız okulu yakınındaki bir evin bahçelerine düşenler bir yıkıma neden olmuşlarsa da Çukur Çeşme yakınında İranlı Mehmet Efendi’nin kızını şehit etmişlerdir.
 
Saat altıda mola verilip, saat sekizde yeniden başlayarak devam etti. Elde edilen mermi parçalarına göre, bunların on beşlik, yedi buçukluk, on ikilik oldukları anlaşıldı.
 
Bu süre içinde atılan yetmiş mermi, üç kişiyi öldürüp, beş kişiyi yaralamış, otuz beş evi de yıkmıştır.
 
Sabahtan itibaren Pamukdere2de savaş devam etmekte. Kartaltepe ve Kafkas’tan oraya top atılmakta idi.
 
Bu savaş ezana kadar yani on dört saat sürdü. Pamukdere denilen yer, yani, demiryolunun Ada içine süzülen hattının yanından başlayıp, Maraş önüne kadar olan altı saatlik bu hat tümüyle ateş açmış ve aynı yoğunlukla devam etmiştir.
 
Düşman, Epçeli sırtlarına yerleştirdiği bir topla Karaağaç’a ve su kenarlarındaki evlere, on bir mermi atmış. Mermiler, Fransız Hastanesi’yle bazı evlere düşmüş ve bir kadın öldürülmüştür.
 
Maraş Köprüsü yakınındaki cephaneye mermi atmak istediği anlaşılarak, Maraş istihkâmlarından susturulmuştur.
 
Kartaltepe’nin dün düşmanın eline düştüğünü, Erkan-ı Harbiye Reisi “Kurmay Başkanı” Fuat Bey’in söylemiş olduğunu duydum.
 
Kartaltepe etrafa hâkim bir yerdir.
 
Edirne’nin kasıtlı olarak bombardıman edilmesinden dolayı, telsizle sefirler nezdinde protesto edilmesini, Bâb-ı Ali’den kalenin istendiğini Fuat Bey söylemiş. Konsoloslar da buna katılmışlardır.
 
 
 
Dağdevirenzâde Mustafa Şevket Bey’in Edirne Tarihi ve Balkan Savaşı Anıları
Dr. Ratip Kazancıgil
Öğr. Gör. Nilüfer Gökçe
TKD Edirne Şubesi Yayınları no:41
 

Pin It on Pinterest