Kategoriler
Cumhuriyet Dönemi Genel Osmanlı Dönemi

Yanık Kışla – Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Binası

EDİRNE KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUNUN TARİHÇESİDİR

Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Binası Yeniimaret mevkiinde 70.000 m² bir arazi üzerine 1816 yılında Topçu Kışlası (Kırmızı Kışla) olarak inşa olmuştur. Vali Hurşit Paşa zamanında 1827 yılında büyük bir piyade kışlası yaptırılmıştır. Bu kışlaya ASAKİRÎ MANSURE-İ MUHAMMEDİYE adı verilmiştir.

1866-1877 yılları arasında bina onarım amacıyla elden geçirilmiştir. Kışla 1839,1865 ve 1876 yıllarında yanmış olduğundan Yanık Kışla da denmiştir. Mürşit İbrahim Paşazade ile Nurettin Paşa nın 1883 yılında tekrar yaptırdığı bu kışlaya MUHAMMEDİYE Kışlası denmiştir. Kışlanın güney kısmı koğuşlara ek olarak 1877 yılında inşa olmuştur.

Kuzey kısmı ise 1886 yılında yıktırılarak iki katlı ve içerisi 14 tabur alacak şekilde inşaata 1891 yılında başlanarak 1894 yılında tamamlanmıştır.

1913 yılındaki Balkan Harbindeki Edirne Muhasarası sırasında kalenin düşmesinden sonraki yıllarda kuzeyindeki orta kapı üst kattaki büyük kütüphane, kabul kalesi ve kumandanlık dairesi yaptırılmıştır. Kışlanın batısındaki fırın ile güneyindeki çift kuleli kapı Nurettin Paşa, Aşevi (İmaret) ve bunlara ait makineler ise Müşir Abdullah Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dört yönlü olan kışla binasının her köşesinde saat kulesi gibi yüksek kuleler vardır. 4 yönden de 2 katlı olan kışla binasının her birinin ortasında bulunan büyük kapılardan girilir.

Binanın içerisinde büyük bir avlu vardır. Kışlanın genişliği 267 uzunluğu ise 640 m.dir. 1 inci Dünya savaşından sonra kışla boş kalmıştır. Cumhuriyet döneminde Edirne ili askerden arındırılmış bölge olduğundan kışla yine boş bırakılmıştır. Bir ara Dar-ül Eytam (Öksüzler Yurdu) olarak kullanılmış ve 1936 yılında esaslı bir onarım görerek Milli Savunma Bakanlığınca, toprak mahsulleri ofisi olarak kullanılmak üzere Tarım Bakanlığına verilmiştir.

Binayı Adalet Bakanlığı 1945 yılından itibaren kapalı cezaevi olarak kullanmaya başlamıştır.

Kaynak : http://www.edirnecik.adalet.gov.tr/sayfalar/Tarihce.html