CEMRELER, Firuzan Takan

Kaynak;
Firuzan Takan
FOLKLORİK BİR OLGU :CEMRELER
Arapçada KOR durumunda ATEŞ anlamına gelen CEMRELER Halk arasında İlkbaharın başlaması anlamına gelir.Kasımın 105 ine rastlayan 20 Şubat ta İlk Cemre HAVA ya; 7 gün sonra 2.CEMRE 27 Şubatta SUYA ;3.cü Cemre 6 Mart ta TOPRAĞA düşerek kışın bitiş habercisi olarak kabul edilir.
Halk arasında bazı yerlerde CEMRE ye ”Cemile Kadın” denir.
Eski aylara göre Kasımın 105 ine rastladığı için Halk arasında ”Geldik yüze ,çıktık düze” ”Yüz Önümüz Düz” gibi DEME ler vardır.
BİZ ÇOCUKLARA da büyüklerimiz Hadi bakalım Kırlara Cemre aramaya derlerdi bizde mahalle çocukları elimizde sopalarla Toprağı karıştırarak CEMRE arar bulamadan üzüntüyle eve dönerdik. Annelerimizde olsun bu senenin gelecek yılı da var deyip bizi avuturlar bizde inanırdık.Nereden bilebilirdik Şimdiki çocuklar gibi cep tlf,televizyonumuz ,internetimiz yoktu ki.söylenenlere inanırdık.Galiba bu annelerimizin bizleri başlarından atıp biraz kafalarını dinlemek için bir buluşları idi. Nasılsa bütün gün kırda bayırda dolaşan çocuklar yorgun argın akşam olunca hemen yatıp uyuyacaklardı::)) .Ama bizimde özgürce sokaklarda kırda bayırda dolaşmaktan oynamaktan şikayetimizde yoktu.:)
.Dün Cemre düştü Edirnemizede hava sıcaklığı bir ara 16.30 gibi 20 dereceye kadar çıktı.
Sizlerle Bu yazıyı paylaşmak istedim ,biliyorum ki bir çoğumuz CEMRELERİ bildiğimiz halde ,birçok GENÇlerimiz bilmiyor bu sabahki televizyon haberlerinde Onlarca gence soruldu , bir tek doğru cevap alınmadı. Umarım bir yararı olur.

Pin It on Pinterest