Kara Çarşamba Firuzan Takan
 
Çarşamba günleri;
27 Şubat Çarşamba 2013  
06 Mart Çarşamba 2013

13 Mart Çarşamba 2013
Kara Çarşamba
Birçok kara Çarşamba söyleşileri varsa da benim burada zikretmek istediğim; Halka mal olmuş bazıları tarafından inanılmış,bazıları tarafından Batıl itikat diye nitelendirilmiş ama yaşamımızda hep yer almış olgular vardır. Bu gün bile inananlar vardır,bunlara Şubat ayının son çarşambası ile mart ayının ilk iki çarşambası arasında kalan günlere KARA ÇARŞAMBA denmesinin nedeni; Bir inanışa göre Dünya yedi günde oluşmuş,bu yedi gün içerisindeki Çarşamba gününde pek çok belalar ve kötülükler oluşmuş..İşte bu Kara Çarşamba günlerinde evde bulunan tabak,bardak,çanak.çömlek kırılması,olabilecek kaza ve belayı önlermiş.(Hala uğurdur,uğurdur ) diye geçiştirmezmiyiz? Bu günlerde kavga edenler yıl boyunca küs olurmuş..Bu günlerde hava yağışlı olursa o yıl boyunca haşeratın az olacağına inanılırmış..
Kara Çarşambalarda banyo yapılmaz,acı yiyecekler yenilirmiş.
Çarşamba akşamları ışıksız karanlıkta yatılmazmış..
Saç uçları kesilerek “Çarşambanın belalarını başımdan savuruyorum..” denirmiş..
Romatizmal hastalıkları olanlar, Türbelere ve Kaynak sularına gidip şifa ararlarmış..
Hava güzel olursa kırlara çıkılır çayır çimen üzerinde yuvarlanılırmış..
Küs olanlar barışırmış..
Başka bir inanışa göre bu günlerde “Git zip “ denen soğuklar olduğu için havaların kararsızlığından korkulur,fırtına çıkabilir diye bu döenmlerde yolduluğa çıkılmazmış..
“Çarşamba Karısı geldi”
“Mart kapıdan baktırır,kazma kürek yaktırır..” Bu dönemlerin söyleşileri imiş…
Eski aylardan Kasım ile Hıdırellez arasında insanların vakitlerini hoşça geçirebilmeleri için,insanların efsaneleştirdikleri bu inanışlar hayatlarına renk verdikleri için yabana atılmayacak kadar da önemliydi mutlaka…
Bu yıl Şubat ayının 28 çekmesi nedeni ile ikinci cemre Kara Çarşambayla çakışıyor, umalım üzülmeyelim..
Firuzan Takan
Edirne – 27 Şubat 2013

 

Pin It on Pinterest