Edirne Direk Çarşısı Moiz Bayer

Moiz Bayer
Direk Çarşısı;
Direk Çarşısının bir girişi Balıkpazarı Caddesinde, diğer girişi Saraclar Caddesinde, diğer bir girişi de Alipasa Çarşısında idi.Direk Çarşısında pek çok Yahudi Esnaf vardı; Hayim Razon, Yasef Malki, Salvador Ozlevi, Ovadya Kardesler, Rifat Mitrani’nin ağabeyi, David Benromano, Aktar Adato Kardesler, David Adato, Dağınık Yahudi lakabı ile de bilinen Bay Adato (David Adato’dan farklı),ve daha da eskiden Moiz Kohen. Bunlar hatırladıklarım. Ellilerin sonlarında ve altmışların başlarında başka Yahudiler de vardı Direk Carşısında! Direk Çarşısı esnafı, işlerin hafiflediği öğleden sonrası saatlerde geniş dükkanlardan birinde bir araya gelirlerdi. Örneğin Rahmetli Hayim Razon’un dukkanı bunun için musaitti. Burada bazı rakam oyunları oynarlar, kaybeden herkese çay ısmarlardı. Bazen de yakındaki Zogo Pastanesinden keşkül ısmarlardı. Tabii günün belirli saatlerinde dükkanlardan birinde bir araya gelip sohbet de ederlerdi.
Ida Kanitler:
Direk çarşısında babam Davit Adato nun Çok güzel iki vitrinli manifatura dükkanı vardı bütün esnaf kardeş gibiydiler..
Necmi Tüzün ;
Yahudi esnafı Edirne ticaretinin omurgasıydı .Halka yaklaşımları çok yumuşak ve insancıldı.Kurtuluş ilk okulunda hatta orta okul da unutamadığım sınıf arkadaşlarımı özlüyorum.YUDA,MANEHEM LİZA ASSA,YUDA KALVO , SALAMON .İsimlerini hatırladıklarım.
Şelale Gültekin ;
Bu dükkanları çok net olmasada hatırlıyorum . Mesela Balıkpazarın’da sahibinin yahudi olduğu bir bakkal dükkanı vardı, sanırım Çukur Bakkal adı ile anılırdı. Annemin hep oradan alışveriş ettiğini anımsıyorum..
Moiz Bayer;
Balikpazari Caddesindeki Cukur Bakkal ki simdi yerinde firin var, Mitrani Kardeslere aitti. Kardeslerden birisi de halen Edirne’de marketi bulunan Rifat Mitrani’nin Rahmetli babasiydi.
Necmi Tüzün ;
Saraçlar caddesinde ismini hatırlayamıyorum ROZALİNA dükkan ismi vardı,50 li li yıllarda.Edirne dışında okuduğum yıllar .Benimle ilgilenir, okulumu,derslerimi sorar ,anneminde alış yaptığı tatlı dilli bir esnaf ağabeyimizdi.Onu hiç unutmuyor ,sevgi ve saygı ile yad ediyorum.
Yitshak Benromano;
benim babamin ,direk carsisinda kapali carsinin girisinde pinhas ve hayim adatonun karsisinda kucuk bir dukkani vardi ..o dukkani amcam ile paylasirdi. babamin adi ,,davit,, amcamin ise salamondu..ama onu nik salamon diye cagirirlardi. koyluler babami ve amcalarimi … patlak gozun un ogllari …diye bilirlerdi..cundu ,isak dedemin cok guzel yesil gozleri vardi..nedense bu ismi koymuslar…
Cavidan Muranlı;
Dükkanı çok iyi hatırlıyorum her gün bizim dükkana giderken önünden geçerdim simalar net değil ama…

1505437_10152124207913130_129860256_n

Pin It on Pinterest