ATATÜRK'ÜN EDİRNE'DE KALDIĞI EVLER

ev
ev.,
Bilgiyi ileten; Şener Kulalar
ATATÜRK’ÜN EDİRNE’DE KALDIĞI EVLER
2. MAHMUT AĞA’NIN EVİ
Atatürk 1916 yılında ikinci kez Edirne’ye gelişinde çalışmalarını o günün Müşürlük Dairesi olan şimdiki Tümen Karargâhında sürdürmüştür. Bu gelişinde Edirne’de bir buçuk ay kalan XVI. Kolordu Komutanı Mustafa Kemal, İskender köylü Mahmut (Pilevneli) Ağanın evinde kalmıştır.
Bu ev, kentin ileri gelenlerinin, beylerin, paşaların konaklariyle dolu Kevseç Balaban Mahallesinde ve Şifa Hamamı yakınındadır. Evin tam batısında Mimar Sinan’ın yapısı Defterdar Camii bulunmaktadır. Bu evin iki katlı, çok güzel bir köşk gibi olduğunu, bahçesinde havuzu ve her çeşit meyva ağacının bulunduğunu, evi Mahmut Ağadan satın alan Ali Osman Soygel’den öğreniyoruz.
Yukarıda krokisini gördüğünüz bin yüz metre kare arsa üzerinde ve şimdi Sosyal Sigortalar binasının bulunduğu ev Atatürk’ün bir buçuk ay kaldığı evdir. Sonradan Mahmut Ağadan bu evi satın alan komşusu doksan yaşlarındaki Ali Osman Soygel’le evinde görüştük. Evin eski durumu hakkında bize şu bilgiyi verdi.
”-Bu evi Mahmut Ağanın satacağını ve kendisinin İskender köydeki çiftliğine yerleşeceğini öğrendim. Kendisine benim almak istediğimi bildirdim.
-Olur, yabancıya vereceğime komşum olan sana satarım, dedi.
-Pazarlığı yaptık ve parasını verdim. Tapu işlemini yapmak üzere tapuya başvurduğumuzda bir engel olduğu için bir türlü tapu işlemini yapamıyorduk. Mahmut Ağa çok mert bir adamdı. Bana:
-Sözüm söz, ev senin, başkasına satmam, dedi.
-Fakat bu sırada ikinci dünya harbi çıktı. Edirne boşalmaya başladı. Herkesler İstanbul’a veya Bursa’ya gidiyorlardı. Mahmut Ağa evi terk ettiği için, ev çok harap olmuştu. Ben de, paramı almak için evi yıkıcıya verdim. Yıktırdım ve paramı aldım. Sonra Mahmut Ağa o pürüzü halletmiş ve tapusunu bana verdi. Sonradan öğrendim ki Atatürk bu evde kalmış. Ben yeni göçmen geldiğim için bu durumu bilmiyordum. Yoksa yıkarmı idim bu güne kadar korurdum.” Sayfa; 121 – 122
ATATÜRK’ÜN YAŞAMINDA EDİRNE
Hazırlıyanlar : Lâtif BAĞMAN – Oral ONUR
(Krokide’ki alttaki sokağın adı, Doğancı Raşit Sokak ve SSK’nın yeni adı SGK’u Binası oldu. Fotoğrafta, 21 Aralık 1930, saat; 17.00’de Atatürk Edirne’ye gelişi sırasında, İskender köyde karşılanışı.)

Pin It on Pinterest