Balkan ve Birinci Dünya Savaşında Edirne Askerî Hastanesinde Şehit olan yaralılarımız..


1978781_10203437391356270_495617262882939891_n
Kaynak;
Yılmaz Akçaalan
15 Nisan 2014 günü Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyâret ettim.
Ziyâretimde, Dernek Başkanı dayım Ali N.Vardar bana Edirne’de şehitliklerde yatan askerlerimizle ilgili bir listeyi gösterdi.
Bu listeyi Emekli Albay Nurettin Noyan hazırlamış.
Balkan, Çanakkale, Galiçya, Makedonya ve Romanya cephelerinde yaralanıp Edirne Merkez ve Kaleiçi Hastanesinde (Eski Edirne Askerî Hastanesi Belediye Atık Alanına yakın) şehid olan erlere ait listeden bir bölümü…
Yukarıda belirtilen savaşlarda ordumuzda görev yapan askerlerimizden yaralanıp Edirne Hastanelerinde tedavi gören ve burada şehid olup yine Edirne’de defnedilen şehidlerimize ait listeden bir bölümü ektedir.
Osmanlı coğrafyasından, hemen hemen her yerden gelip bu vatan uğruna önce gâzi olan; sonra şehâdete vâsıl olan askerlerimizi rahmetle yâd ediyorum.
Dernek Başkanı dayımın anlattığına göre, ne yazık ki 1970’li yılların başlarında Kaleiçi Şehitliği dediğimiz mahâldeki arâzi o tarihlerde şehidlik olmaktan çıkartılmış ve tarla olarak kullanılır hâle gelmiş… Zaman zaman, tarlanın traktör pullukları ile sürülmesi sırasında şehidlerimize ait kemikler de çıkıyormuş..
Ne kadar üzücü, ne kadar vicdanlarımızı yaralayacak bir hâl bu değil mi?..
Vatanı için gözünü kırpmadan şehadete koşan o kahramanlara yatacak bir toprak parçasını bile çok görmüşüz…

Pin It on Pinterest