Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüştürüldü.

Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’nin, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüştürüldüğü belirtildi.
Okulun ismiyle birlikte müfredatında da önemli değişikliklerin olduğu açıklandı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, “İlimiz Anadolu Öğretmen Lisesi, Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu ve Valimiz Sayın Dursun Ali Şahin’in girişimleriyle Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’ne dönüştürülmüştür.” Bilgisini verdikten sonra Edirne Sosyal Bilimler Lisesi ile ilgili şu bilgileri verdi:
“2014-2015 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayacak olan Edirne Sosyal Bilimler Lisesine, 2014 yılı 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puan(YEP)’e göre toplam 150 öğrenci alınacaktır.
Sosyal Bilimler Lisesi, bir yıl hazırlık ve dört yıl lise eğitimi olmak üzere toplamda beş yıl eğitim veren okullardır, İngilizcenin yanı sıra hazırlıkta ikinci bir yabancı dil okutulmaktadır.
Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır.
10’uncu, 11’inci ve 12’nci sınıflarda Dil ve Anlatım, Türk Edebiyatı dersi ile Sosyal Bilimler Grubu derslerinin öğretim programlarının ağırlığı, haftalık ders çizelgesindeki ders saatleri toplamının %50’sinden az olmayacak şekilde düzenlenir.
Diğer liselerden farklı olarak Sosyal Bilimler Liseleri’nde sadece Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilgiler alanlarında eğitim verilmektedir.
Matematik dersi, hazırlık sınıfında haftada 3 saat, diğer sınıflarda haftada 6’şar saat olmak üzere toplam 27 saat okutulmaktadır.
Fen bilimleri dersleri, 9 ve 10. sınıflarda haftada 7’şer saat olmak üzere toplam 14 saat okutulmaktadır.”
Müdür Özcan, bu okulun mezunlarının özelliklerine de ışık tutarak, “Sosyal Bilimler Lisesi mezunları genelde hukuk, siyasal bilimler, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, işletme, iktisat, psikoloji ve öğretmenlik gibi bölümleri tercih etmektedirler.” dedi.
kaynak;Yenigün gazetesi..
 

Pin It on Pinterest