Edirne sevdalısı : Veli Gülkan, Muhsin DURUCAN

Edirne sevdalısı, hümanist insan: Veli Gülkan

                                                                                   Veli GÜLKAN

(1920-2015)

Edirne / Uzunköprü –Yeniköy’de 1920 yılında doğdu.  İlkokulu 3. Sınıfa kadar köyünde okudu. Yağmurda karda yürüyerek 4-5. Sınıf  öğrenimini Kırcasalih’te gördü. Yatılı olarak Edirne Ortaokulu’na girdi. Sonrasında Edirne Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara Ziraat Fakültesi’nde tamamladı.
14. ve 15. Yasama dönemi seçildiği Edirne milletvekilliğini başarıyla yürüterek iline hizmet etme fırsatını buldu. Tüm insanlara karşı hümanist bir yaklaşım gösterdi. Konukseverdi, tanıyanlar onu çok sevdiler!
Doksan beş yaşında aramazdan ayrıldı. Vasiyeti doğrultusunda Yeniköy’e defnedildi. Yeniköy’de adına düzenlenen anıt mezarın yapımı sürmektedir.

***

Beni çok severdi ve “Şair-i Azam” nitelemesinde bulundu. Ben ona “Veli Dayı” dedim. Geçmişte basında yayımlanan yazılarımı sakladığını kızı Gülden’den öğrendim.
Duygu, düşünce ve izlenimlerimi; hep iyilikten ve güzellikten yana olan o hümanist insan için yazıyorum. Onu zaman zaman yazılarıma konuk etmeyi düşündüm. Ne ki bugün yazmak varmış!
Av Ertan Sezer ile Ankara’ya gittiğimizde tanıdım. Birlikte olmanın mutluluğu ortamında hoş söyleşimiz oldu! Sonrasında yakınlığımız sürdü. Ankara’da, Edirne’de ve İstanbul’da buluştuk.  Zaman zaman telefon görüşlerimiz oldu.
Edirnelilerin sevgilisi, Edirne Sevdalısı Veli Gülkan, eski Edirne milletvekillerinden olup çevresinde sevilip sayılan ve emeklilik döneminde de aranan bir kişiliğe sahipti. Hemşerilerine yakınlığı ve gösterdiği ilgi dünden ölümüne dek sürdü. Özelliklerine erdemli ve dürüst yapısını da eklemek uygun olur, kanısındayım.
Aynı zamanda sanatçı bir aile babasıdır. Anımsanacağı üzere Kaynanalar dizisindeki  ‘Dayiii’ seslenişli oyuncu, oğlu Gültekin Gülkan’dır. Gülden, eczacı kızının adıdır. Eşi Sevim Hanımı yitirteninin acısını hep yüreğinde taşıdı ve sevenleriyle paylaşarak acısını hafifletmeye çalıştı.
Görüşme ortamı bulduğum evlatları: “Edirne sevdalısı, hümanist insan babamızın adını taşımaktan onur duyuyoruz. Ardından gereken özveride bulunacağız.” dediler. Daha mı ne dediler, ekleyeyim: ““Çevren nurla dolsun / Mekânın cennet olsun Seni unutmayacağız / Gülden kızın, Gültekin oğlun!”
2001 yılında Yeniköy’den geçtim. Belediye Başkanı bir kadirbilirlik örneği göstererek belde içindeki yol kenarındaki parka “Veli Gürkan Parkı” adının verildiğini gözlemledim. O gün dikkatle parka bakarak, Veli Dayı’nın kulaklarını çınlattım! Elbette insanoğlunun doğduğu yerde adının anılması, değerinin bilinmesi herkese nasip olmayan bir şans ve mutluluktur!
Ertan Sezer ile Keşan dönüşümüzde Yeniköy Mezarlığındaki Veli Dayı için hazırlanan yeri gördük. Görüştüğümüz halk ve Belediye Başkanı onun için sevgiyi ve özveriyi seferber etmişler. Çam ve benzeri türlü ağaçların yeşillendirdiği yerin yarınını da düşünen Veli Gülkan için hazırlandığını saptadım.
İnsan sarrafı özelliği ve taşıdığı ruh güzelliğiyle Veli Dayı’mızın yüreği hep memleketi için attı. Ne ki bu yürek, 24 Nisan 2015 günü durdu! Sevenlerinin başı sağ olsun ve yeri aydınlık olsun!
Kaynak;   Muhsin DURUCAN
http://blog.milliyet.com.tr/muhsindurucan

Pin It on Pinterest