Kategoriler
Antik Dönem Genel Güncel

EDİRNE’DEKİ TARİHİ HAN KAZISINDA ROMA MEZARLIĞI BULUNDU

Edirne´de Mimar Sinan´ın ustalık eseri Selimiye Camisi arastasında bulunan Tarihi Yemişçi Kapanı Hanı kazı çalışmalarında Roma dönemine ait mezarlarda aralarında çocukların da bulunduğu 40 insan iskeleti bulundu.
Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Valiliği ile Selimiye Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi için 1.5 yıl önce başlattığı kazı çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kafa, kol ve bacaklardan oluşan 40 adet insan iskeleti bulundu. Edirne Müze Müdürlüğü yetkilileri bulunan insan iskeletlerinin Geç ve Erken Doğu Roma döneminde yaşamış olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Tarihi Yemişçi Kapanı Hanı kazı çalışmaları önümüzdeki ay tamamlanması hedeflenirken, gün yüzüne çıkarılan çocukların da bulunduğu bazı aile mezarlarında hediyelik eşyalar da ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarından gün yüzüne çıkarılan tarihi obje ve iskeletlerin Trakya Üniversitesi’nde yapılan incelemelerin ardından Edirne Kent Müzesi’nda sergileneceği öğrenildi.
MİMAR SİNAN’IN SU YOLU BULUNMUŞTU.
Tarihi hanın kazı çalışmalarında geçtiğimiz ay Mimar Sinan’ın kente gelen temiz suyu dağıtmakta kullandığı su yolları bulunmuştu. Edirne Selimiye Camii Arastasına 3.Murad döneminde 1590 yılları arasında yaptırılan ve 100 odalı olduğu tahmin edilen Yemişkapanı Hanı’nın, zamanla harabeye döndüğü ve üzerinin toprakla kapatıldığı öğrenildi.
Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi
1
2