Selimiye Camii Haziresine yüz yıl sonra ilk defin.

koçaşlı

Yüzyıl sonra ilk defin
 
Selimiye Camii’nin kıble tarafındaki haziresine Cumhuriyet Dönemi’nde ilk defin 7 Temmuz 2015 Salı günü Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleşen emekli Müftü İbrahim Koçaşlı’nın cenazesi oldu… Haziredeki türbede Sultan III. Ahmet’in Edirne’de çocuk yaşta vefat eden oğlu Şehzade Selim, üzeri Türk Bayrağı şeklinde boyalı sandukada Balkan Savaşı sırasında 1913’te şehit düşen Yüzbaşı Reşit Bey, yanında Askeri Hastanesi Başhekimi ressam ve doktor Cevad Seyyid ve 1919 yılında vefat eden 25 Kasım Stadı’nın bulunduğu yerdeki Zindanaltı Mezarlığı’ndan nakledilen Edirne’nin eski Belediye Başkanlarından Dilaver Bey’in mezarları bulunuyor…
Haberin Yayın Tarihi: 20-07-2015 10:34
Yüzyıl sonra ilk definSevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Selimiye Camii’nin kıble tarafındaki haziresine Cumhuriyet Dönemi’nde ilk defin 7 Temmuz 2015 Salı günü Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleşen emekli Müftü İbrahim Koçaşlı’nın cenazesi oldu.
Edirne’de 78 yaşında kalp krizi sonucu hayata veda eden Koçaşlı’nın cenaze namazı 8 Temmuz Çarşamba günü Selimiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılındı. Koçaşlı’ya son görev için Selimiye’ye gelenler cenazesinin Buçuktepe ya da Yeni Mezarlığa defnedilmesini beklerken Selimiye Camii Haziresi’nde toprağa verilmesi bazı kişiler arasında ise şaşkınlık yarattı. Vali Dursun Ali Şahin konuya ilişkin kısa açıklamasında, hazireye defin konusunda bir iki telefonla sonuç alındığı belirtti.
Selimiye Camii Başimamı Tamer Alat, Hudut Gazetesi‘ne, “Bildiğim kadarıyla halkın ve devletin teveccühüne mazhar olmuş kişiler, özel izinle, devletimizin yasama ve yürütme organı olan Bakanlar Kurulu’nun izni ve kararıyla bu gibi yerlere defnediliyor” derken, Edirne’de uzun yıllar müftülük yapan İbrahim Koçaşlı’nın haziredeki kabri, hazireye olan ilgiyi ve ziyaretçi sayısını da şimdiden artırdığını söyledi. Başimim Alat, şunları söyledi:.
“TEKRAR DEFİN, DEVLETİN İNİSİYATİFİNDE”
Cumhuriyet döneminde Selimiye Camii’nin Hazire bölümüne ilk defnedilen kişi de burada uzun yıllar müftülük yapmış, din adamı ve Türkiye’nin sayılı alimlerinden İbrahim Koçaşlı hocamız. Bu vesileyle inşallah Allah kendisine gani gani rahmet eylesin. Bu süreçten sonra buraya tekrar birisinin defnedileceğini bilemiyoruz. O devletimizin, devlet adamlarımızın inisiyatifinde olan bir durum.”
Başimam Alat, hazireye olan ziyaretlerin de arttığının görüldüğünü belirtti. Alat, “İbrahim Koçaşlı hocamız, alim insan, ilim erbabı bir insan. Koçaşlı hocamız, burada 20 yıl kadar uzun bir süreyle müftülük yaptı. Zaman zarfında çok çevresi ve talebesi oldu. Dolayısıyla bu ziyareti ve teveccühü hak ediyor. Bundan sonra daha da ziyaretler bol olur. Şu anda burada hep merhumlar yatıyor. Onların taşları da yan tarafta bulunan arkeoloji müzesine kaldırıldı” dedi.
ETKİLEYİCİ ZİYARET 
Selimiye Camii ve Haziresi’ni ziyarete eden konuklar da, “Bizler yazılı olarak yaptığımız araştırmalarda Edirne’nin ne kadar köklü ve tarihi eser barındıran bir şehir olduğunu okumuştuk. Özellikle Selimiye Camii hakkında öğrendiklerimiz üzerine çok etkilenerek ziyaret etme kararı aldık. Buraya geldiğimizde edindiğimiz bilgilerde eksiklik ve yanlışlıklar olduğunu öğrendik. İnsanlar buranın tarihi hakkında yeterli bilgiye sahip değil ve doğru bilgiye erişemiyor. Bizler dışarıdan gelen biri olarak daha iyi tanıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Buraya gelerek Selimiye Camii ve Edirne’nin tarihi eser ve köklü tarihinden bir kez daha etkilendik. Selimiye Camii muhteşem bir yapı” diye konuştu.
İBRAHİM KOÇAŞLI HOCANIN HAYATI
1937 yılında Konya Ermenek’te doğdu. İlkokulu 1949 yılında, hafızlığını 1953 yılında Halimiye Köyü’nde tamamladı. 01.01.1954 – 01.01.1957 tarihleri arasında İstanbul’da fahri vaizlik yaptı. Balıkesir Lisesi’ni 1965, İmam Hatip Okulu’nu 1968, Ankara İlahiyat Fakültesi’ni 1972 yılında bitirdi. Askerliğini 1957-1959 yıllarında yaptı.
Konya, Antalya ve Kayseri’de medrese usulü ders okumuş, Kayseri’de Nuh Hamurculu (Balta Hoca)dan icazet almış, Konya Odunpazarı Kur’an Kursu’nda, Kayseri Taşçıoğlu Kur’an Kursunda Kur’an okumuş. Ayrıca İstanbul Nuruosmaniye Kur’an Kursu’nda Hasan Akkuş Hocadan talim dersi, Delgerzade Kur’an Kursunda Ayakları Kesik İsmail Hocaefendi’den talim ve on cüz aşere okumuştur.
İlk resmi görevine Balıkesir’de vaiz olarak 1959 yılında başladı. 1959- 1965 yılları arasında imam-hatiplik yaptı. 12.02.1973 – 04.11.1991 tarihleri arasında Edirne, 04.12.1991-09.05.1993 tarihleri arasında Erzurum İl Müftülüğü, 10.05.1993 – 01.07.1996 tarihleri arasında Duşanbe Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği görevini ifa etti. 01.07.1996 – 22.08.1998 tarihleri arasında Başkanlık vaizi olarak Ankara’da görev yaptı. 22.08.1998 – 16.01.2002 tarihleri arasında Edirne’de vaizlik görevinde bulundu. 16.01.2002 tarihinde emekliye ayrıldı. Evli ve bir çocuk babası olan Koçaşlı Arapça, Farsça ve İngilizce bilmektedir. Basılmış eserleri Sünen-i Ebi Davut (beş cilt) Hac Rehberi, Sevadü’l Azam, Manzum İslam İlmihali, Darimi isimli basılmış tercümeleri vardır.
HAZİRE
Selimiye Camii’nin kıble tarafında, iki medrese arasında kalan alan hazire olarak düzenlenmiştir.
Hazirede bulunan dört sütunun taşıdığı çardak şeklindeki türbede, Sultan III. Ahmet’in H. 1130’da (M.1717/8) Edirne’de çocuk yaşta vefat eden oğlu Şehzade Selim’in mezarı bulunmaktadır. Bu türbenin yanında üzeri Türk Bayrağı şeklinde boyalı sanduka, Balkan Savaşı sırasında 1913’te şehit düşen Yüzbaşı Reşit Bey’in mezarıdır.
Bir başka mezar ise, şehzade türbesinin hemen yanındadır. Baş taşına ressam paleti ve fırçası işlenmiş olan bu mezar, Askeri Hastanesi Başhekimi iken vefat eden ressam ve doktor Cevad Seyyid’, Türk sanatının önemli ressamlarından Süleyman Seyyid’in oğludur. 1919 yılında vefat eden Edirne’nin eski Belediye Başkanlarından Dilaver Bey’in haziredeki mezarı ise, şimdi yerinde şehir stadyumu bulunan Zindanaltı Mezarlığı’ndan nakledilmiştir.
kaynak Edirne Hudut gazetesi..
 

Pin It on Pinterest