Edirne'nin Kurtuluşu Vali Şakir Kesebir'in okuduğu nutuk.

cengiz-bulut Vali bey bu törenden sonra bayrağı saygı ile aldı. Fransız borozanlarının çaldıkları selâm havası, tekbir sesleri ve alkışlar arasında:  Şanlı bayrağımız 1341 hicri senesi Rebiü’l-âhirinin 4. ve 1338(1922) malî senesi Teşrin-î sânisinin(Kasım) 24. Cuma günü saat ikiyi otuz iki (14.32) dakika geçe Hükûmet konağına çekildi.
 
               Vali Şakir(Kesebir) Bey hazır bulunanlara şu söylevi verdi:
”Hepinizle inşallah çok çok görüşeceğiz. Yıllardan beri birbirimizi görememekten ileri gelen özlemimiz büyüktü. Hala onun çoşkusuyla doluyuz. Bir aya yakın bir zamandan beri vilayet topraklarına ayak bastık. Sonunda bugün Edirne’mize kavuştuk.
Edirne bizim pek değerli, pek kutsal yerimizdir. Tarihimizin yüzyıllardan beri başlayan övünceleri burada işlenmiştir. Biz bu tarihsel anılarımız ve kutsal haklarımız nedeniyle yurdumuzun bu güzel parçasını gene tutsaklıktan kurtaracağımıza güvencemiz tamdı. Bu gün Tanrıya şükür bu amaca kavuştuk. Buna pek çok şükür ve hamd etmek borcumuzdur.
Bu günün özelliği yalnız Edirne’nin kurtarılması değil, tarihin baştan aşağı değişmiş olmasiyle artmıştır. Bu gün İstanbul’da yeni halifemize resmî kutlama yapılacağı gibi, Lozan Konferansı da barış görüşmeleri uğraşı içindedir. Dileriz ki bu iki olay mutlu sonuçlara varır ve tümümüz geçmiş zamanların acılarını unuturuz. İnşallah artık barış yolunda el ele vererek gönenç ve mutluluk için çalışmak mutluluğuna erişiriz” dedi.
kaynak; Latif Bağman-Oral Onur, Edirne’nin kurtuluşu..

Pin It on Pinterest