Kıymetli Tarihçimiz Osman Nuri Peremeci’yi Kaybettik.Edirne Postası 1945

cengiz bulut – 19 kasım 2016
Osman Nuri Peremeci
Kıymetli Tarihçimiz Osman Nuri Peremeci’yi Kaybettik.
Daha dün, Edirne Lisesi mezunu bulunan Üniversite gençleri tarafından jübilesi yapılmasına karar verilen ve bütün Edirne’nin  kültür gençliği ile büyüklerin gönlünde derin bir sevgi bırakmış olan kıymetli tarihçimiz Osman Nuri Peremeci’yi kayıp etmekle bu gün onun hüzünlü matemine karşı hep birden göz yaşı dökmekteyiz.
    Osman Nuri Peremeci büyük rejimimize  aşkla sarılmış, Türk tarihine en vukuvlu teşebbüsünü vermiş yetkin, bilgin bir büyüğümüzdü “Edirne tarihi,Tuna boyu tarihi,Ata sözleri..” elimizde çok değerli birer armağanı kalmıştır.
   Osman Nuri Peremeci Bulgaristan’ın  Şumnu kasabasında 1871 de doğmuştur.Bütün Bulgaristan içindeki Türk gençliğini aydınlatan fedakârane çalışmalarından sonra  1927 tarihinde Anavatana kavuşarak tam 22 yıl Edirne’mizde öğretmenlik yapmış, en verimli bilgisini genç yavrularımızın ruhuna işlemiştir.
     Türkün asıl medeniyet varlığını koynunda kucaklayan abideler diyarı Edirne’mizde, merhum Genel Müfettişimiz General Kazım Dirik’in himmeti ile  meydana gelen “ Eski Eserleri  Sevenler Kurumu’nda” Osman Nuri Peremeci’nin faydalı çalışmaları fevkalade büyüktür. En eski  bir Türk eserinin, kırık,dökük bir taşından bile en canlı tarih çıkaran bu tarihçi hocam olmuştur.
       Edirne’nin Uzunkaldırım semti civarında, Vize Çelebi Mescidinin  avlusunda gömülü şair Hayâli’nin parçalanarak atılmış olan tarihi mezar taşı için Osman Nuri Peremeci’nin günlerce ağladığını, eseflendiğini biliriz.
     Son araştırmalarda eski Ok menzillerine ait tarihi nişâne taşlarının meydana çıkarılmasına karşı teşebbüslerinin  hiç ardı kesilmemişti.
    İçten bir sevgi ile bağlı bulunduğu Sayın Genel Müfettişimiz Abidin Özmen için “ Çok şükür, adı gibi  Özmen olan bu özlü Türk evladı, görüyorum ki bütün gönlünü Milli harsa ve kültüre bağlamıştır. Tarihimiz böyle gülecektir. Ölürsem gözüm asla açık gitmez.” diye en yakın dostlarına  böyle söylemişti.
    Bu milletin kültürü uğrunda hayatını tüketmiş, geride kimsesiz ailesiyle medareız iki yetim küçük yavru bırakmış olan merhum Osman Nuri Peremeci’nin yuvasını geçindirecek  bir yardımı başta Sayın Genel Müfettişimiz Abidin Özmen ve Edirne Belediyesi’nin yapacağına inancımız tamdır..
Kaynak;
Edirne Postası Gazetesi
21 Mart 1945

Pin It on Pinterest