Fatih Heykeli yer önerileri bekliyor,Cengiz Bulut


Fatih Heykeli yer önerileri bekliyor
Haberin Yayın Tarihi: 07 Ocak 2017 Cumartesi, 07:00
Bir süre önce Edirne Belediyesi tarafında itfaiye binasının taşınması sırasında mevcut yerinden sökülerek bakım altına alınan Fatih Sultan Mehmet’in heykeli nin nereye konulacağı konusu belirsizliğini koruyor.
Edirne  Tarih Grubu Başkanı ve Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut, bu konuda yaptığı açıklamada vatandaşlardan öneri beklediklerini söyledi. Bulut, heykelin Saray-ı Atik bölümüne konulmasını önerdi.
Edirne Belediyesi tarafından itfaiye binasının taşınmasıyla yerinden sökülerek bakıma alınan Fatih Sultan Mehmet’in heykelinin nereye konulacağı henüz netlik kazanmadı. Edirne  Tarih Grubu Başkanı ve Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut’tan açıklama geldi, vatandaşlardan bu konuda öneriler beklendiğini belirtti.
Bulut, heykelin konumu hakkında kendince tavsiyede bulunarak, “Hemşerimiz Sultan ll. Mehmed(Fatih)’in mevcut heykelinin nereye konacağı belli olmadı, önerilerinizi bekliyoruz. Acizane benim önerim yine Saray-ı Atik (Eski saray)’e konması yönündedir. Eski sarayın Selimiye Camii arkasındaki bölgeyi kapsadığını biliyoruz şu an ki mevcut mezar taşları açık hava müzesinin doğu kesiminde çay bahçesi ile aradaki boşluk çevre düzenlemesi yapılarak, şehit Ressam Hasan Rıza’nın Edirne’den İstanbul’u fetih için ordusu ile hareketini gösteren tablosundan da yararlanarak güzel bir heykeller topluluğu ortaya çıkarılabilir. Fatih heykeli de doğduğu büyüdüğü eski sarayda daha fazla kişi tarafından görülmüş olur” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen

Pin It on Pinterest