http://www.edirnetarihi.com/sponsor-reklamlari/reklam.jpg

Ben artık EDİRNE için yaşıyorum. Herşey biter EDİRNE bitmez. Süheyl Ünver ve EDİRNEYazar: Cengiz | Cumhuriyet Dönemi, Genel | 10 Kas 2011 | 0 Yorum


Edirne Yöre Dergisi-Ayhan TUNCA (Araştırmacı-Yazar)

YÖRE – 23

YIL: ŞUBAT – 2002

Ayhan Tunca

1 09 2008 – 12:52
Selim İleri şöyle yazar:
“Bütün eski zaman insanları ve pek çok büyüğüm gibi, Ünver’de “iki” kültürün, doğuyla batının sentezi sayılabilirdi.
İmparatorluktan Cumhuriyet’e geçişte Cumhuriyet’in daima onur duymuş böylesi sentez kişileri, bir yandan da kültürel değerleride süreklilik ararlardı.”

Yöre dergisi, Edirne’ye kültürel emeği geçen ve bu beldeyi kültür değerleriyle dert eden, seven, sevdiren isimleri, anmak ve anlatmak gibi bir görevi üstlenmiştir.
Süheyl Ünver özel sayısı, bu düşüncenin bir ürünüdür..[adsenseyu1]
***
Yöre’nin “Süheyl Ünver ve Edirne” adlı özel sayısında ilk yazı Ünver’in kızı Gülbin Mesara’ya aittir ve Mesera bu yazısının başlığını: “Bilim, Kültür ve Sanata Adanmış Bir Yaşam içinde Babam A. Süheyl Ünver” koymuştur.
Yazının ara başlıkları şöyledir:
Tıp Alanında 58 Yıl…
Sanat Dünyasında 2000 yayın Onbinlerce Not…
Aile Yaşamı…
Konuklarından Bazıları…
Geziler ve İstanbul Özlemi…
Arşiv Anlayışı…
Arşivin Özel Bölümü…
“Her Şey Boşa Gider Çalışmak Asla..”
Türk Sanatının Rönesansı…
***
“TANIDIĞIM SÜHEYL ÜNVER” başlıklı yazı ise Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar’ın Süheyl Hoca için yazdığı bir kitabı da anlatır.
Sayar; Süheyl Ünver için şu değerlendirmeyi yapmıştır:
“Süheyl Ünver bir ünüversite hocası, Türk tıp tarihçisi ve hekimdir. Bu akademik kimliğinin yanıbaşında, o bir sanat adamıdır.
Müzehhip, minyaturisttir, ressamdır ve Kaat’ı ustasıdır.”
Yöre’nin Şubat 2002 tarihli Süheyl Ünver özel sayısındaki Prof. Dr. Murat Tuğrul’a ait bir yazıda Süheyl Ünver’in Yayınları ve Edirne ile ilgili olanlar anlatılmıştır. Yaklaşık 20 Edirne yazısının adı ve içeriği verilen bu yazıda Süheyl Ünver ile Edirne ilişkiside konulmuştur deyebiliriz..
Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil; Süheyl Ünver’in Doktora Tezi öğrencisidir. Fakat ayrıca Tıp Fakültesinden’de öğrencisi olma bağı bulunmaktadır.
Bir öğrenci olmasının ötesinde yetişkin iki insanın diyoloğu daima sürmüş, Kazancıgil, Süheyl Hoca ile olan kişisel ve kültürerl bağını da koparmamıştır.
Kazancıgil’in Süheyl Hoca’dan çok bilgi ve feyz aldığını söyleyebiliriz.
Ayrıca Yöre’deki Süheyl Ünver Sayısı bir anlamda, Ratip Kazancıgil tarafından şekillenmiştir demek doğru olur.
Şunu da deyebiliriz: Eğer Ratip Kazancıgil’in Süheyl Ünver’e olan saygısı ve sevgisi bu denli güçlü olmasaydı; Edirne, kendisini bu denli seven ve hizmet eden Süheyl Ünver gibi birini yeterince tanıyamayacaktı.
Eğer bugün; Edirne’de, Süheyl Ünver adı biliniyorsa bunda Kazancıgil’in içten çabası ve Süheyl Hoca’yı güncelleştiren bir dizi emeği yatmaktadır.
***
Prof. Dr. Osman İnci ise, “21 Yüzyılın Üç Güzellemesi” adını verdiği yazısında Süheyl Ünver, Dr. Rıfat Osman ve Ratip Kazancıgil ilişkisini öne çıkarır.
***
Yöre 23’te, Süheyl Ünver için basılmış posta pullarının renkli kopyaları verilmiştir.
***
Öğretim Görevlisi Nilüfer Gökçe; “Süheyl Ünver’in Trakya Üniversitesi’nin kuruluşuna katkıları”nı anlatırken; Öğretim Görevlisi Neriman Köylüoğlu, A. Süheyl Ünver’in “Edirne Medeniyetinde Süsleme Örnekleri” yazısıyla Süheyl Hoca’nın diğer dünyasını öne çıkarır.
Diğer yandan, Dr. Ersin Karlıkaya; Süheyl Ünver ve Edirne Mimarisi (Edirne Evlerinde Yaşam) başlıklı yazısı ile Süheyl Hoca’nın Edirne ile bütünleşen yanını işaret eder.
1957 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen Edirne Üniversitesi Haftası ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in gözlemlerini de içeren yazı Nilüfer Gökçe imzasını taşırken , Süheyl Hoca’nın ölümünü anlatan bir yazı Ratip Kazancıgil tarafından kaleme alınmıştır ve Sağlık Müzesi Müdürü Enver Şengül, Süheyl Ünver için Müzede düzenlenen oda hakkında bilgiler verir.

Edirne Tarihi Tanıtım Projesi.. , , , , , , , , ,

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Edirne Hava Durumu

booked.net

Yazılarımız Mailinize Gelsin

Mail adresinizi girin:

Delivered by FeedBurner

Ziyaretçi İstatistikleri

  • 913Bu gönderi:
  • 1471439Sayfa Okunması:
  • 152Bugün okunanlar:
  • 5874Aylık okunma:
  • 871096Ziyaretçi Sayımız:
  • 86Bugün kü ziyaretçiler:
  • 102Dünkü ziyaretçiler:
  • 3709Aylık ziyaretçi:
  • 1Şu anda online olan ziyatçiler:

.