Edirne’de ulaşım sorunu çözülmeli..


Edirne’de ulaşım sorunu çözülmeli..

Edirne’de ulaşım ve park alanı sorunu Belediyenin önünde yıllardır varolan sorun olmaya devam ediyor, edecekte. Edirne de ulaşıma harcanan para miktarı o kadar büyük ki bu Ranttan sebeplenen o kadar çok insan var ki bu sorun bitmez, bitirilmez de. Şehir içi ulaşımda çok kısa mesafelere (indi-bindi) ödenen ücret ile İstanbul’da, Edirne-İstanbul arasındaki mesafe kadar yolculuk yapılabiliyor. Edirne-İstanbul arasında yapılan yolculuk ücretleri de Türkiye genelindeki ulaşım ücretleri baz alındığında çok yüksek kalıyor, yapılan araştırmalarda Edirne-İstanbul hattının en kazançlı hat olduğu belirtiliyor. Devlet Demir Yollarının Edirne-İstanbul arasında demiryolu ağının yenileneceğini ve Edirne-İstanbul arasındaki yolculuğun hızlı tren projesiyle bir saate düşeceği ifade ediliyor, ama ne zaman?

Avrupa-Amerika ve Japonya Demiryollarına büyük yatırımlar yapıyor ve ulaşım sorununu çözüyorken Türkiye neden hala petrol tröstlerinin ve otobüs firmalarının ekmeğine yağ sürüyor anlaşılmış değil.
Edirne’ye herkes her yönüyle Avrupa kenti payesini yakıştırıyor, ama sokak aralarına, ana caddelere girildiğinde trafik keşmekeşinin hala çözülememiş olması bu tezi çürütüyor. Edirne de şehir nüfusuna oranla gerçekten çok fazla özel otomobil var, şehir trafiği sabah ve akşam saatlerinde tam bir kabusa dönüşüyor. Hele sabahları minibüs duraklarında bekleyen vatandaşımızın halini anlatmama gerek yok, Edirne’ li ler ulaşıma harcadıkları paranın karşılığı olan kaliteli ve hızlı hizmeti bir türlü alamamaktadırlar, Belediyemiz bir an önce bu soruna kalıcı çözümler üretmeli ve hayata geçirmelidir, Belediye meclisinde kararlar alınmakta ama uygulamaya konulamamaktadır.
Bir zamanlar Edirne kamuoyunda uzun süre tartışılan ama Belediye başkanımız tarafından hafif raylı sistemin rantıbıl olmadığı gerekçesiyle gündeme alınmamıştı, benim kanaatimce Edirne de hafif raylı sistem bir an önce gündeme getirilmeli, Belediyenin gücü yoksa yap-işlet-devret modeli ile bir an önce hayata geçirilmeli, Edirne halkı düşünülüyorsa, Edirne halkı iyi şeylere layık deniliyorsa, Edirne nin ulaşım sorunu-park sorunu bir an önce çözülmeli, çözümü yolunda adımlar atılmalı…