Benim Milletvekilim (Sunum)

Bundan önce yapılan mahalli seçimlerde, halkın belediye başkanından beklentilerini ve nasıl bir belediye başkanı hayal ettiklerini  anlatmaya aracılık ettiğimbir şiir yayınlamış ve tüm belediye başkan adaylarına hediye etmiştim.
Bu kere,  milletvekili  genel seçimlerinde de benzer bir manzume yazmak istedim.
Düşündüm araştırdım, soruşturdum. Ancak halkın beklentilerinin aynı yerde olduğunu fark ettim.
Bunun üzerine aynı istekleri milletvekilleri için uyarlayarak birkaç küçük ekleme ile yeniden düzenledim, baktım ki aynen geçerli ve yeterli… neticede  elinizdeki bu belge oluştu.
İyi niyetli vatandaşımızın, Milletvekili, Belediye Başkanı, il genel meclisi üyesi, belediye meclisi üyesi ve benzeri seçilmişler ile;  vali-müdür-amir-memur gibiatanmışlardan görevlerini yaparlar iken,  beklentilerinde pek değişiklik yok.Dolayısıyla, yazmaya çalıştığım bu manzumeyi hangi taraf için çevirseniz geçerliliği var ve doğru..
Bu yüzden her kesim, eğer art niyetli değil ise,  burada yazılanları ciddiye almalıdır bence…
Dünyayı yöneten şeyin siyaset ( politika ) olduğuna kesin inananlardanım.Memlekette, her şeyi bozan, bozdurtan, bozulmasına göz yuman, bozulmasına müsaade eden siyasetçidir,  ancak bunların tam tersini de, yani her şeyi düzeltecek, düzelttirecek olan da siyasetçidir.
İyiyi, güzeli, doğruyu da bilen; kötüyü, çirkini, yanlışı da bilen siyasetçidir.
İyiyi yaşatacak, kötüyü yok edecek olan siyasetçidir.  Bu yüzden siyasetçilerimiz çok önemlidir.     
Siyasetçi kolay yetişmeyendir. Okulu da yoktur. Siyasetçilik gönüllülük esasına dayanır, cesaret esasına dayanır. Dışarıda çok atıp tutup da, haydi gel dediğin zaman gelenin çok az olduğu bir daldır.
Şu anda milletvekilliğine soyunanları tebrik etmek öncelikle vatandaşlık görevimiz olmalıdır.
Siyasetçinin ( tabii ki iyi olanının, yapıcı olanının ) kıymeti bilinmelidir. Kolay kolay harcanmamalıdır. Birilerinin hasedine, kaprisine kurban verilmemelidir, kötü niyete kullandırılmamalıdır. Küstürülmemelidir. Daima destek verilmelidir. Teşekkür edilmelidir.
Sağcısı, solcusu çok önemli değil, milletvekilinin amacı çok önemlidir.  Biri sağdan gider, biri soldan gider.. ANA amaçtaTürkiye Cumhuriyeti’ni ileri ülkeler seviyesine çıkarmak, huzurlu, müreffeh, çağdaş ve bağımsız bir devlet haline getirmek ve bu zirvede tutmak esas olmalıdır. İçi boş, soyut nutuklar atanlara rağbet yok artık. Başı, ortası, neticesi belli konular halk tarafından ciddiye alınıyor.
Bunu tüm politikacılarımız, siyasete soyununlar bilmeli artık.
Vatandaş, siyasetçinin kapalı kapılar ardında iyi niyetle çalıştığına, kendisini düşünen gerçek vekili olduğuna inanmak istiyor. Bekliyor. Kendisine ileriyi gören, kendisini zirveye çıkaracak, iyi niyetli  öncü istiyor. Böylesine inandıktan sonra da daima vekilinin peşinde ve destek olmayı da biliyor, özlüyor.
Ancak, yine halkımız milletvekillerinin ellerinde sihirli değneklerinin de olmadığını, insan olduklarının, onlarında çoluk çocuğunun  olduğunu, kabul edilebilireksiklerinin, hatalarının olabileceğini de biliyor. Hoşgörü sınırlarını çiziyor..
Kurtdereli pehlivan gibi, seçildikten sonra, her işlerinde arkalarında halkının, milletinin şerefinin+haysiyetinin+namusunun sorumluluğunun omuzlarında olduğunu, ama iyi iş yaparken de yine halkının, milletinin gücünün, desteğininarkalarında olduğunu hissetmelerini, ona göre davranmalarını, hareket etmelerini  acizane tavsiye ederim.
Bu ve buna benzer duygu-düşünce ve beklentileri şiirde işlemeye çalıştım.Faydalanmak isteyenlere, yararlı olacağına inanıyorum. Herkes ve memleketimiz için hayırlısı nasılsa öyle olsun.
Adaylara ve sizlere başarılar diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
NECMETTİN    İNCE
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
 
 
Vakıf İş hanı
Kat: 2   No: 13
EDİRNE
Tel: 213 79 55
Cep: 0.532.287 86 36