Haşim İşcan

Haşim İşcan (d. 1898, Edirne – ö. 11 Mart 1968, İstanbul, Türkiye), Halk arasında “Haşim Baba” diye anılan İstanbul’un seçimle belirlenen ilk belediye başkanı (1963-1968).
1898’de Edirne’de doğan Haşim İşcan, Edirne Lisesi’nden mezun oldu. 1922’de Mülkiye Mektebi’ni bitirerek bir süre Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda ve Edirne Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. Özel kalem müdürlüğü, kaymakamlık, emniyet müdürlüğü ve mülkiye müfettişlik gibi görevlerde bulundu. 1933’te Siverek kaymakamlığı ile başlayan yöneticilik yaşamını Tekirdağ, Erzurum, Antalya, Bursa ve Samsun illerinde valilik yaparak sürdürdü. Bu yörelerde 400’den fazla ilkokul açtı. Hastane, liman, stadyum, park, kütüphane ve halkevi gibi yararlı kurumlar kazandırdı. Emekli olduğu 1953 yılına doğru Toprak ve İskân müdürlüğüne atandı; bu görevi sırasında Romanya, Bulgaristan veYugoslavya’dan gelen göçmenlerin yerleştirilmesinde örnek bir başarı sergiledi.
1963 Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı olarak İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine katıldı, ancak kazanamadı. Seçimden galip çıkan Adalet Partisi (AP) adayının, CHP’nin başvurusu üzerine usulsüzlük yüzünden başkanlığı iptal edildi. Haşim İşcan belediye başkanlığına getirildi ve ölünceye kadar bu görevde kaldı. Haşim İşcan,halkla içiçe görev yapmış,İstanbul’a gerçekten mührünü vurmuş,geniş ufuklu,vizyon sahibi ve çalışkan bir belediye başkanlığı yapmıştır.Belki de ilk onun başkanlığında,İstanbul ilk kez bir Avrupa kenti görünümüne kavuşmuş ve zamanın İstanbulluları birçok yeni şeyle tanışmıştır. Başarısı sadece İstanbul’da değil,Valilik yaptığı Erzurum,Antalya gibi vilayetlerde de gözükmüş,şehrin hafızasına kazınmıştır.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Ha%C5%9Fim_%C4%B0%C5%9Fcan