Joseph Halévy

Joseph Halevy

Joseph Halévy, (d. 15 Aralık 1827, Edirne) – (ö. 1917) Osmanlı doğumlu Yahudi-Fransız Oryentalist ve seyyah.
En önemli çalışmasını,  hiçbir Avrupalının ayak basmadığı topraklarda Sabai yazıtlarını bulmak için Yemen’de hazırladı; sonuç olarak 800 yazıtlı değerli bir koleksiyon sundu.
[adsenseyu1]
Önce doğduğu şehirde sonra da Bükreş’te Yahudi okulunda öğretmenlik yaptı, boş zamanlarında Oryental diller ve arkeoloji çalışıp bu alanda uzmanlaştı. 1868’de, Alliance Israélite Universelle tarafından Habeşistan’a Falaşalarla ilgili bilgi toplaması için gönderildi. Bu göreviyle ilgili sunduğu başarılı rapor Fransız Enstitüsü (Académie des Inscriptions et Belles-Lettres)’nün ilgisini çekti ve Sabai yazıtlarını çalışması için Yemen’e gönderildi. Halévy, 686 parça yazıt bulup bunların şifresini çözdü ve yorumladı; Sabai dili ve mitolojisiyle ilgili eksik bilgileri toplayıp başarılı bir şekilde tekrar yapılandırdı. 1879’da Paris Ecole des Hautes Etudes’de Etiyopyaca üzerine profesör ve Société Asiatique’de kütüphaneci oldu.
Halévy’nin geniş anlamda bilimsel çalışmaları, orjinal ve hünerli Oryental filoloji ve arkeoloji eserleri ona dünya çapında itibar kazandırdı. Asur-Babil yazıtlarında bulduğu Semitik olmayan Sümerce bir deyiş Asurologlar arasında tartışma konusu oldu. Genel olarak kabul edilen görüşün aksine Halévy, Sümerce’nin bir dil olmadığı, Semitik Babilliler tarafından kullanılan kavramsal bir yazım metotu olduğu teorisini ortaya attı.[1]
Halevy, Paris Üniversitesi’nde profesördü.
Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Joseph_Hal%C3%A9vy