Edirne Belediye Başkanı Ekrem Demiray

Ekrem Demiray

EDİRNE’DE İLK BORU İÇİNDE BASINÇLI SU YOLLARI’nı yaptıran ve BORULU SU YOLLARI’nı yaptırır iken ; MODERN YANGIN KAPAKLARI yaptıran EDİRNE BELEDİYE REİSİ (EKREM DEMİRAY) (1930 – 1935) arası.

Yangın sırasında, arazözde su bitince, arazözün TUNCA NEHRİ’ne gidip su çekmesinin, sonra dönüp tekrar yangına gelmesinin uzun zaman aldığını gören EDİRNE BELEDİYE REİSİ EKREM DEMİRAY, MİMAR SİNAN tarafından yaptırılan KEFEKELİ SU YOLLARI’nın SÜLÜK yapması sonucu, boru içinde şehire su getirme işlerine başladığında, tertibat aldı.[adsenseyu1]

Birkaç yüz metre aralıkla YANGIN KAPAKLARI yaptırdı. Yol ortasından geçen SU BORUSU’ndan, duvar diplerine birer kol ayırıp, boruların uçlarını PLÂSTER SEVİYESİ’ne kadar uzattı. Uçlarını da (Arazöz’ün su çekme hortumu) ile su yolu borusunun ucunu, birbirlerine geçecek şekilde vidalı yaptırdı. Her vidalı kalın su borusunun uçlarını demir sandıklar içinde bıraktırıp, üzerlerinden de kilitli kapaklar koydurup (Kapak anahtarları)’nı İTFAİYE’ye verdi.
Yangın sırasında ARAZÖZ’de su bitince, hiç TUNCA NEHRİ’ne gitmeye gerek kalmadı. Arazöz, en yakın YANGIN KAPAĞI’nın yanına gider. Anahtarı ile kapağını açardı. ARAZÖZÜN SU ÇEKME HORTUMU’nun ucunu, YANGIN KAPAĞI BORUSU’nun ucuna vidalı olarak kenetler, YANGIN KAPAĞI BORUSU VANASI’nı açıp, su çekerdi.
Eğer YANGIN KAPAĞI, yanan yangına yakın ise : SU ÇEKME HORTUMU’na diğer bir hortum eklenip, arazöz bir taraftan su çeker, bir taraftan da yangını ıslardı.
Zamanla su borularında çürüme meydana gelince, bu önemli tertibat iptal edildi. EKREM DEMİRAY’dan sonra Belediye Reisi olanların hiç biri, ne yazık ki ilgilenmedi.
Kaynak : Destan-ı Edirne Kitabı (İ. Hakkı Soyyanmaz)