Cemre Peşinde – Hudut Gazetesi Haberi

Cemre peşinde

 

Haberin Yayın Tarihi: 02 Mart 2013 Cumartesi – 13:07
Edirneli bir grup tarih meraklısı, Edirne’nin eski geleneği olan ‘cemre arama’ geleneğini Söğütlük Orman Parkı’nda canlandırdı…
Murat SAVAŞ’ın Haberi
Edirneli bir grup tarih meraklısı, Edirne’nin eski geleneği olan ‘cemre arama’ geleneğini Söğütlük Orman Parkı’nda canlandırdı.
İnternette bin 843 kişinin bir araya gelerek kurduğu “Edirne Tarihi” grubunun temsilcileri dün Söğütlük Orman Parkı’nda biraraya geldi. ‘Cemre arama’ geleneğini canlandırmak üzere toplananlara grubun üyesi emekli öğretmen Firuzan Takan 60-70 yıl önce tanık olduğu bu geleneği anlattı. Takan, “Çocukluğumuzda cemre suya, havaya, toprağa düştükten sonra annelerimiz bize (gidin cemre arayın) derlerdi. Yanımıza ekmek ve katık alır gün boyunca akar suların kenarlarında, kırlarda cemre arardık. Bu annelerimizin, kafa dinlemek için bize uydurdukları bir şeyin geleneksel hale gelmiş hali de olabilir. Ancak böyle bir gelenek vardı. Edirne Tarihi grubu olarak böyle bir geleneği yaşatalım ve Meriç Nehri kenarında bir anlamda da piknik yapalım diye düşündük ve böyle bir etkinlik düzenledik” dedi.
Daha sonra kırmızı – beyaz iplik örgülerden oluşan temsili cemreler grubun sorumlusu tarafından orman parkının çeşitli yerlerine saklandı. Grup üyeleri de temsili olarak ‘cemre arama’ geleneğini yaşattılar. ‘Cemre’leri bulan üyelere bunları evlerinin bir köşesine asmaları ve gerçekleşmesini istedikleri bir dilek dilemeleri istendi.
Takan ayrıca beraberinde getirdiği kırmızı – beyaz ipliklerden oluşan bileklikleri de grup üyelerine dağıttı. Firuzan Takan bilekliklerle ilgili olarak da şunları söyledi :
“Muhtemelen 1930’lu yıllarda Bulgaristan’dan gelen göçmenlerle birlikte Edirne’ye gelen ve Mart’ın gelişini kutlamak için kullanılan bir işaret. Buna eskiden (Marta) denirdi. Bulgaristan’da (Marteniçka) dendiğini biliyoruz. Kişi o yıl ilk kez leylek görünce bu bilekliği bir taşın altına saklar ve bir de dilek diler.”
Grup üyeleri daha sonra beraberlerinde getirdikleri yiyecek ve içeceklerle piknik yaptı. Söğütlük’te o sırada bulunan bir davul – zurna ekibi de etkinliğe oyun havalarıyla eşlik etti.