Uzunköprü Aziz İoannis Kilisesi Kültür ve Sanat Evi olarak Açıldı..Başkan İŞBİLEN Açılış öncesi mesaj verdi
Aziz İoannis Kilisesi’nin Restorasyonu ile Eskiköy Sınır Kapısı’nın kurdelesini bağladıkİnsanımıza ekonomik, sosyal ve kültürel fayda sağlayacak en sağlam yatırım oldu Kültür ve Sanat Evi açılışı Türk-Yunan dostluğunu da pekiştirecek Uzunköprü, artık bir Turizm Şehri olacak.
1875 yılında ilçemizde yaşamlarını sürdüren Rumlar tarafından inşa edilen ve günümüze kadar ayakta kalan Aziz İoannis Kilisesi Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN tarafından proje defterinde restore edilecek binalar arasında ilk sırayı almıştı.
2010 yılı içerisinde projeleri hazırlatılan Kilise’nin, tüm mimari özellikleri korunarak Belediye Kültür ve Sanat Evi olarak açılması planlandı. Yapılan restorasyon, restütisyon ve röleve çalışmalarının ardından Aziz İoannis Kilisesi 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 12.00’de açılacak.
Yaklaşık 1.000.000 Türk Lirasına mal olan ve tamamı Belediye Bütçesinden karşılanan restorasyon masrafları, Uzunköprü’de ki Sanat ve Kültür Turizminin canlanmasıyla geri kazanılacağını söyleyen Başkan İŞBİLEN; “Kültür ve Sanat Evimizin açılışı için Yunanistan’dan yaklaşık 1500 turist ilçemize gelecek. Turistleri burada en iyi şekilde ağırlayacak ve onların ilçemize sürekli olarak gelmelerini sağlayacağız. İnanıyorum ki bu açılış ile Eskiköy Sınır Kapısı’nın kurdelesini bağladığımızı düşünüyorum. Çok kısa bir zaman diliminde artık Eskiköy Sınır Kapısı ile Yunanistan 15 dakikada Uzunköprü’de olacak” dedi. Kültür ve Sanat Evi açılışı için çok sayıda davetiye dağıtımı yapıldığını ve çok sayıda davetli beklendiğini sözlerine ekleyen Başkan İŞBİLEN; “Onur Konuğumuz Fener Rum Patriği Sayın Bartholomeos bizlerle olacak. Ortodoksların Ruhani Lideri Bartholomeos’un ilçemize gelişi, tüm dünya basınının bizleri takip edecek olması ve ilçemiz için büyük bir reklam olacak. Ayrıca açılışın hemen ardından saat 14.30’da Kültür ve Sanat Evi yanında Türk Klarnet Üstadı Serkan Çağrı ile Yunanlı Klarnetçi Stavros Pazarentsis’in aynı sahnede “İki Yaka Tek Nefes Konseri” verecek olmaları da aynı coğrafya üzerinde yaşayan insanların, tarih önünde kardeşlik türkülerinin söylendiğine Uzunköprü’de tanıklık edecekler. Bu heyecanı tüm Uzunköprü Halkı ile birlikte yaşamak istiyoruz” dedi.