Edirne'nin Yahudileri İsimli Kitap Satışa Sunuldu

KB9786055553302
image

Kitaba sahip olmak isteyenler; Güngör Mazlum irt.Tel: 0 535 653 17 62 arayabilir veya Edirne Ceren Kitap evinden temin Edebilirler…
Güngör Mazlum, yayınlanan Suskun Güvercin ve Kırık Kanatlar isimli romanlarından sonra şimdi de Edirne’nin Yahudileri’ni yazdı.
Ortaokul yıllarında babası onu Yahudi esnafa çırak olarak veriyordu. Öğrencilik hayatında Yahudi arkadaşları oldu. Lise yıllarında Yahudi bir kıza aşık oldu. Evliliğinin ilk yıllarında şarapçı Yasef Adato’nun evinde altı yıl kiracı olarak kaldı. Konak diyeceğimiz bu evi Yasef Adato ve sevgili eşi Madam Klara ile paylaşıyordu. Bu sebeple Edirne Yahudilerini çok yakından tanımıştı.
Güngör Mazlum’un yeni kitabında;
– Edirne’nin Fethinde Osmanlıların karşılaştığı Yahudiler
– Avrupaki baskılardan kaçarak Edirne’ye yerleşen Yahudiler
– Ağlama duvarı, Yedi Kollu Şamdan
– Eğitim – Alyans İsraelite Okulları
– Talat Paşa’nın Edirneli Yahudi kızı Ester ile yaşadığı aşk hikayesi
– Sabetay Sevi’nin Edirne Sarayında yargılanması
– 1934 Trakya olayları
– Siyonizm
– Leydi Montegu’nun mektubu (İngiliz elçisinin karısı)
– Atatürk’ün arkadaşı Hahambaşı Haim Becerano
– Edirne Alyans Kız Okulu müdiresi Angeş Geron’un Balkan Savaşı günlüğü
– İğneli fıçı ve buna benzer konular yer almaktadır.

Edirne Havrası’na da kitabında yer veren ve sahip çıkılması gereken bir turizm anıtı olarak değerlendiren Mazlum, “Aslında sahip çıkılması gereken bir turizm anıtı. Onun kıymetini bugüne kadar bilemedik. 1905 yılında Edirne’de büyük bir yangın çıktı ve Yahudiler’in 13 havrası da yandı. Avrupa’dan da bir sürü yardımlar geliyor. Yardımlar bol miktarda geliyor ve 13 tane havra yerine 1 tane güzel ihtişamlı bir havra olsun diyerek yapıyorlar. Günümüze kadar maalesef gelemiyor, çöktü. Ak-San Şirketine ihale edilmiş vaziyette 3 milyon 704 bin Lira’ya 28 Aralık 2012’de inşaatının bitmiş olması gerekiyordu ama hala inşaat sürüyor” dedi.