Turizm elçisi ciğerci

image
Turizm elçisi ciğerci

Sevcan KALIPÇİNDEN
Baba oğul ciğercilik yapan Adem ve Hasan Hüseyinca’nın, Edirne tanıtımına katkı amacıyla yaptırdığı katalogda Taş Odalar İşletme Müdürü Cengiz Bulut’un koleksiyonundan Edirne’ye özgü 10 adet gravür yer alıyor.
Bizim Ciğerci’nin genç sahibi Adem Hüseyinca’nın Taş Odalar İşletme Müdürü Cengiz Bulut’un yardımıyla haziraldığı minyatür katalog Edirne’den yurtdışına turizm elçisi turistlerin ellerinde taşınıyor. Bizim Ciğerci’ye uğrayıp kentin meşhur lezzeti tava ciğeri yedikten sonra uğurlanan yerli ve yabancı turistlere armağan edilen Edirne Hatırası minyatür kataloğun arka yüzünde de Edirne haritasına yer verildi.
Cengiz Bulut’un koleksiyonundan; Edirne genel görünümü, 1685 yılı Gazimihal Köprüsü Gravür, Yeni Saray Edirne Panoraması Gravür (Yayınlayan L’Univers Pittoreque Paris-1840), Edirne Gazimihal Köprüsü ve Edirne Kalesi 1830 Orjinal Taş Baskı Gravür, Edirne Yeni Saray Cihannüma Kasrı Gravür (Yayınlayan L’Univers Pittoreque – 1840), Edirne Meriç Köprüsü ve Selimiye Camii – New York’ta Harper & Brothers tarafından yayınlanan 1878 tarihi Harper’s Resimli Haftalık Dergi),Edirne yakınlarında köprü Gravür (Leipzig – Berlin 1882), Edirne Tunca Nehri’nden Görünüş gravür (Edmund Ollier London) ve Edirne Tunca Nehri Su Baskını – Eski Saray Muhafızları Saraya Ekmek Taşıyor (2 Aralık tarihli İngiliz The Graphic Dergisi) gravürleri minyatür süsledi.
ORJİNAL GRAVÜRLER KATALOGDA BULUŞTU
Geçtiğimiz gün Japonya’dan gelen bir grup konuk Bizim Ciğerci’de soluklanıp tava ciğerin tadına baktıktan sonra uğurlanırken armağan edilen Edirne hatırası minyatür kataloğu çok beğendiğini rehberleri aracılığıyla ifade ederken, kataloğu ilgiyle inceledi. Genç ciğerci Adem Hüseyinca babası Usta Hasan Hüseyinca ile birlikte Edirne tanıtımına katkı amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirtti.
Adem Hüseyinca, “Yedi Yol Ağzı, Selimiye Camii karşısında yıllardır Bizim Ciğerci adıyla hizmet veren dükkanımıza Edirne dışından gelen yerli ve yabancı konuklara Edirne hatırası olarak orjinal gravürlerin yer aldığı mini bir katalog yaptırdık. 10 adet orjinal gravür Taş Odalar İşletme Müdürü Cengiz Bulut’un koleksiyonundan. 1400 – 1500’lü yıllarda Osmanlı Döneminde Edirne’nin güzelliğini anlatmak ve tanıtmak istedik. Kataloğun arka yüzü Edirne haritası, ön yüzü de Edirne Sarayı’nın orjinal gravürü ile süslendi. Edirne’nin tanıtımına katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz” diye konuştu.

kaynak;http://www.hudutgazetesi.com/haber/12859/turizm-elcisi-cigerci.html