Mis sabun şoku

Mis sabun şoku
Edirne’nin geleneksel el sanatlarından olan ve kaybolmaya yüz tutmuşken gönül verenlerin hayat verdiği Mis Meyve Sabunu ile ilgili yasa tasarısı bu işle uğraş verenleri üzdü.
kaynak;Hudut Gazetesi

Sevcan KALIPÇİNDEN
Edirne’nin geleneksel el sanatlarından olan ve kaybolmaya yüz tutmuşken gönül verenlerin hayat verdiği Mis Meyve Sabunu ile ilgili yasa tasarısı bu işle uğraş verenleri üzdü. Mis Meyve Sabunu’nun üretim ve ihracatını yapan EDMİS’in Mağaza Yetkilisi Sermin Ürenli de, “Sabunumuza sahip çıkalım” çağrısında bulundu. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, böyle bir kararın bu el sanatıyla geçinenleri perişan edeceğine dikkat çekti.
Turizm kenti Edirne’nin geleneksel el sanatı olan Mis Meyve Sabunu’na ilişkin yasa tasarısı bu işin üretimini yapan, Edirne’yi dünyaya tanıtan esnafı, bu işten ekmek parasını çıkarıp ev ekonomisine katkı sunan çok sayıda insanı da düşündürüyor. Görüşlerini aldığımız EDMİS Mağaza Yetkilisi Sermin Ürenli şunları söyledi:
“Yüz yıllardır yaşayan bir gelenek Edirne’de yok olmaya yüz tutmuş bir gelenekti ve yeniden hayat buldu. Tasarı Edirne’ye göre uyarlanmalı. Yiyecek görünümlü üretildiğinden AB kapsamında gündeme geliyor. Zaten dekorasyon amaçlı kullanılıyor ve bu bilinçle satın alınıyor. Kendimizi iyi anlatmalıyız. Çok sayıda insan için de ekmek kapısı. Bir değerlendirme yapılacaksa plastikler göz önüne alınmalı. Yasanın uygun hale getirilmesi için sayın Valimiz Hasan Duruer ve Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun bu konuda katkılarını bekliyoruz ve kendilerinden umutluyuz.
“VALİ VE BAKANIMIZDAN UMUTLUYUZ”
Edirne için en renkli uğraşı. Edirne turizm şehri ve sanayi oluşmayacaksa sabunumuza sahip çıkılmalı. Üzüntü duyduk, tedirgin olduk. Sabunun zararı nerede görülmüş? Bir yerde bu dezenfektan. Biz bu işe gönül verdik en kalitelisini üretebilmek için çaba gösterdik ve gösteriyoruz. Edirne’ye layık olması ve bozulmaması için uğraşıyoruz. Alıp götüren insanlar, ‘Edirne sabunu bu muymuş?’ demesin. Yok olması için de izin veremeyiz. Biz bunun ihracatını da yapıyoruz, dünyaya tanıtıyoruz. İçinde hiç bir katkı maddesi yok ve bu sadece bir sabun. Sayın valimiz ve bakanımızın bu konuda duyarlı olacağına inanıyoruz.”
ŞALLI: KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’nün mis sabununa yasak getirilmesi kararını şaşkınlık içinde öğrendiklerini belirterek, şunları söyledi:
“17’nci yüzyılda Osmanlı’da güzelliğin ve temizliğin simgesi haline gelen, son zamanlarda Edirne’de geleneksel el sanatlarından olan mis meyve sabunu devletin ilgili kurumları tarafından üretimi konusunda kurslar açılmış büyük başarılar elde edilmiştir.
Edirne’de mis sabunculuğu ticari yönden büyük bir sektör haline gelmiştir. Yasaklama kararı bunca emek verilen ve halen ürettikleri ürünleri satamayan ve çok sayıda ürünün satılamaması bu işten geçinenleri perişan edecektir. Edirne ekonomisine büyük zarar vereceğini düşündüğümüz yasaklama kararı en çok evlerinde yapmış oldukları bu ürünleri satıp geçimini sağlayan Roman kadınlarımızı ve aileleri ekonomik olarak etkileyecek, biraz daha yoksulluğun içine sürükleyecektir.
Roman açılımı yapan Hükümet’in Roman kadınlarının çoğunun tek geliri olan bu el sanatlarını yasaklamasını anlamakta zorluk çekmekteyiz. Kararın yanlış olduğunu düşünüyor, tekrar gözden geçirilmesini Edirne Milletvekilimiz ve Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’ndan konunun çözümü konusunda destek bekliyoruz.”