Tosyavizade Dr. Rıfat Osman'ın kaleminden Edirne

image“Tosyavizade Dr. Rıfat Osman’ın Kaleminden Edirne” Kitabı Tanıtıldı
Edirne Belediye Başkanlığı ve Dr. Ratip Kazancıgil işbirliğinde hazırlanan “Tosyavizade Dr. Rıfat Osman’ın kaleminden Edirne” isimli kitap tanıtıldı.
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, belediye meclis salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Edirne’nin, Osmanlı’ya başkentlik yapmış tarih ve kültür kenti olduğunu söyledi.
Edirne’nin özel bir şehir olduğunu belirten Sedefçi, “Edirne, tarihi, kültürel dokusu ve insanlarıyla Edirne olmuştur. İnsanlar güzelse tarihi eserler de güzelleşiyor. Ratip Kazancıgil de böyle güzel bir insan. Edirne’ye uzun yıllar değerli hizmetlerde bulunan Dr. Rifat Osman’ın makalelerinin yer aldığı
‘Tosyavizade Dr. Rıfat Osman’ın kaleminden Edirne’ isimli kitabı, Edirnelilere armağan ediyoruz” diye konuştu.
Dr. Ratip Kazancıgil de Dr. Rifat Osman’ın hekimliğinin yanı sıra ressam, mimar, eğitimci ve yazar olarak da Edirne’ye hizmet ettiğini belirtti.
Osman’ın, Edirne’de birçok eserinin bulunduğunu belirten Kazancıgil, “Dr. Rıfat Osman’ın vefatının 80. yılı anısına bu kitabı hazırladık. 1927 ve 1928 yıllarında İstanbul’da yayınlanan Milli Mecmua ve İstanbul Belediye Mecmuası’nda yer alan makaleleri, hazırladığımız kitapta yer alıyor. Bu makalelere baktığımızda Edirne’yi farklı yönleriyle tanıyor, Edirne’yi hiç tanımadığımızı görüyoruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE
Anadolu Ajansı