Atatürk Edirne'de yıl 1930 ve Çeltikçi Karabekir olayı.

Gazi Mustafa Kemal Paşa Edirne köylerinden gelen bir şikayet üzerine 23 Aralık 1930 günü Kemalköy (Doğanca) köyüne gitmiştir. Köy halkı, Atatürk’ün yakından tanıdığı çeltikçi Karabekir’in, çeltik ekerken sığır yolunu çeltik alanı içine soktuğu, hayvanların bu meradan istifade edemediğini ve sıtma hastalığından yakınıyorlardı.
Çeltikçi Karabekir ise kendisinin Edirne ve yöresinde çeltik ziraatını başlatmak suretiyle yeni iş alanı açtığını ve işsiz köylüye iş temin ettiğini pirinç ziraatının memleket ekonomisine olan katkısını örnekler vererek anlatırken, köylülerden Salih isminde biri ikide bir lafa karışırmış, adamın lafa karışmasına kızan Gazi köylüye sert bir şekilde hitap ederek;
“Sus bire Şirret adam” diye hitap etmiştir.
Köylü Salih’in ismi Şirret Salih olmuş ve soyadı kanunu çıkınca soyadını Salih Şirret olarak almıştır. Salih Efendi bu soyadını Atatürk verdi der ve öğünürmüş.

karabekir

Kaynak : http://www.isteataturk.com/haber/5352/ataturk-8217un-verdigi-isimler-ve-soyadlari

Nurettin Çetin:Bir Kemalköylü olarak canlı tanıklardan duyduğumuz; Köylülerin şikayeti üzerine tartışma yaşanmış ve Salih diye biri dediğiniz Kemalköyün o zamanki muhtarı.Atatürk’ün ona kızdığı doğru ancak Muhtarın şirret soyadını aldığı yanlıştır.Muhtarın soyadı Ersoy dur ve halen kemalköyde ki nesli devam etmektedir. Bunu daha önce biz de duymuştuk ama sadece duyumdan ibaret dedikodu diye üstünde durmamıştık.Ama bir araştırmacı dan bunu okuyunca düzeltme gereği duydum. Ben bunu kendi babamdan ve köylülerimin şahit olanlarından dinlemiştim.