1913 Balkan savaşında Edirneye inen Bulgar Uçağı

esir-pilot
“Kuşatmanın en hoş yanı bugün bir düşman uçağının ele geçirilmesi oldu. Biz dahil çok sayıda insan gelişini seyretti ve hepimiz bunun İstanbul’dan gelmesi beklenilen uçak olduğunu sandık. Allah biliyor ya, heyecan ve yorumlar alabildiğine gidiyordu! Pilotla beraber iki yolcu olduğu görülmüştü… Biri Enver Beydi, Anayasa kahramanı!.. İşte gerçek:
Bulgar ordusuna ayda 3.000 Frank karşılığında yakın zaman önce kaydolan bir Rus havacı subay, Meriç’in akışını takip ederek ilk kez Hayrabolu’dan Mustafapaşa’ya uçuyordu. Bölgeyi tanımadığından, Edirne’yi Mustafapaşa zannetti ve nehrin sol kıyısına, Kireçhane’nin biraz ilerisine ve Kafkastabya’nın altına indi. Pilotun şaşırmasının en büyük nedeni ise Türkler’in ona beklenilen uçak olduğunu sanarak ateş açmamalarıydı. Aksine onu yaşasın naraları ve alkışlarla karşıladılar. Pilot, yere konduğu anda ona doğru koşan askerlerin üniformalarından şüphelendi. Onlara defalarca “Bulgar mısınız, Türk mü?” diye seslendi. “Türk, Türk!” diye cevap verdiler.
Şansız pilot tekrar pervaneyi döndürmeye ve havalanmaya çalıştı ama yirmi güçlü kol uçağı tutuyordu ve kendisi de yerinden çıkarılmış, zaferle nidalarıyla taşınmaktaydı. O anda yüreği daraldığından kendini çok kötü hissettiği söyleniyor. Bu arada süvariler eşliğinde bir otomobil acilen yetişti; Gelen genelkurmay subayına durumu açıkladı ve derhal savaş esirlerinin toplandığı Edirne’ye sevk edildi.”
Kaynak; P. Paul CHRISTOFF — Edirne Kuşatması Günlüğü  
Kuşatma altındaki bir kişinin günlük notları.
Paris
Henri CHARLES-LAVAUZELLE
Askerî Yayıncı 10, Rue Danton (Boulevard St-Germain, 118) 1914  
Fransızca’dan çeviren: Fazıl Bülent Kocamemi