cengiz bulut, Kargo fiyatları

Şampiyon koleksiyonerleri de etkiledi

Haberin Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre ayın zam şampiyonu PTT kargo ücreti çıktı. Edirneli Tarih Araştırmacısı ve Koleksiyoner Cengiz Bulut, internetten 8 liraya aldığı kitabın kargo ücretine 15 lira ödedi. Bulut, söz konusu durumun en çok kendisi gibi koleksiyonerleri etkilediğini belirtti.
TÜİK, Temmuz ayı enflasyon verilerine göre PTT Kargo ücreti zam şampiyonu olunca bu durum en çok kitap, fotoğraf ve tarihi belge gibi dökümanları biriktiren koleksiyonerleri etkiledi. Edirneli Tarih Araştırmacısı ve Koleksiyoner Cengiz Bulut da, önceki gün internet üzerinden 8 Lira’ya aldığı kitabın kargo ücretine 15 Lira istenince adeta şok oldu.

Bulut, kendisi gibi koleksiyonerleri ve kitapseverleri bu durumun rahatsız ettiğini dile getirerek,  20 yıldır Edirne hakkında birçok belge, fotoğraf ve kitap topladığını vurguladı. Bulut, daha önce fiyatların çok daha uygun olduğunu da ekleyerek, “Bu süre içinde kargolarla birçokdoneyi Edirne’ye getirdim. Ama son dönemde kargo ücretleri o kadar artmaya başladı ki bu durum bütçemizi gerçekten zorlamaya başladı. Örnek olarak 2 gün önce başıma bir olay geldi. Uzun süredir Edirne’yle ilgili aradığım bir kitabı buldum. Fiyatı 8 Lira ama benim ödediğim kargo ücreti 15 Lira. Ben bu tür objeler uzun süredir topluyorum ve ayda en az 15-20 kargo geldiğini düşünürsek bunlar bütçemizi epey bir sarsıyor. Bu 3-5 sene önce böyle değildi. Son dönemlerde kargo ücretlerinin artması bizler gibi bu işlerle uğraşan insanları, kitap okumayı seven, ayda birkaç tane kitap alan insanların bütçesini epey zorluyor. Böyle giderse herhalde bunları toplamayı bırakacağız gibi gözüküyor. Zaten ülkemizde çok kitap okunmuyor. Bu teşvik mahiyetinde olmadığı için de insanlarımızı üzüyor bu durum. Buna yetkililerin bir çare bulacağını umuyoruz” şeklinde konuştu. Jale Avyüzen