EDİRNE’MİZ İÇİN “TARİH” ve “TARİHÇİ”NİN ÖNEMİ

maliesmerY.Mim.Mimar.Mehmet Ali Esmer
EDİRNE’MİZ İÇİN “TARİH” ve “TARİHÇİ”NİN ÖNEMİ

Geçen sayımızdaki yazımızda, “Edirne’ye sahip çıkmak istiyorsak, önce Edirne’ye sahip çıkanlara sahip çıkmayız” demiştim. Elbette haklı olarak, sizlerin aklına ilk etapta, “Kim bu Edirne’ye sahip çıkanlar?” sorusu gelebilir. Bu konuda Edirne’nin tarihi ve Kültürel Mirasına sahip çıkarak üzerine kol kanat gerenler, Edirne’yi, kendi sınırları dışına taşıyarak meşru olan her türlü tanıtım ve önemini anlatanlar, sadece Edirne’ye has olan el sanatlarını günümüzde yaşatma mücadelesini verenler, ortalığa vaktiyle gaflet eseri fütursuzca saçılmış Edirne hakkında gelmiş geçmiş ne kadar belge, bilgi ve bulgu varsa, çoluk çocuğunun rızkından kesme pahasına derleyip, toparlayıp koruma altına alanlar, elde edip derledikleri bilgilerle unutulan Edirne Tarihini gün ışığına çıkaranlar bizim listemizi oluşturmaktadır. Ancak bu listenin en başında gayet doğal olarak yaptığı çalışmalarla göz doldurmuş, ama ne hikmet ise her daim lüzum üzerine göz önüne getirilip, işi bittikten sonra göz ardı edilmiş donanımlı Yerel Edirne Tarihçilerimiz olacaktır.
Niçin “Tarihçi” veya “Yerel Tarihçi”ler;
Elbette Tarih ve Tarih Araştırmaları, bir devletin ve topluluğun ikamesi için hayati önem taşımaktadır. Tarihçi ise, başında ister akademik unvan olsun, ister olmasın, içinde bulunduğu toplumun geçmiş hafızasını yaşatan, onu daima diri tutan bir bilgi bankasıdır. Ki biz kendilerini ait oldukları topluma adayan bu kişilere, geçmiş zamanlarımızda BİLGE ismini vermişizdir.
Günümüze erişen ve geçmişe ait tüm izlerin sebep sonuç ilişkileri çok iyi araştırılıp, doğru bir şekilde analiz edilirse, bizleri bugünlere getiren ve yarınlara dagötürecek olangeçmişinengin deneyimlere rahatlıkla ulaşabiliriz. Esasındabütün bu bilgi birikimleri sonucu elde ettiğimiz deneyimler, atalarımızdan aldığımız ve çocuklarımıza en doğru şekilde iletmemiz gereken en büyük emanettir. Dikkat edilirse, KadîmTürk Dünyasının geçmişindeki tüm kültürel ve siyasal çalkantılar, hep bir hamur teknesinde yoğrulmuş, sonuç olarak da bizlere, bugün üzerinde yaşadığımız ve adına Türkiye Cumhuriyeti dediğimiz vatan toprağını hediye etmiştir. Evet, bizler tarihimize,öncelikle,geniş çerçeveden bakarak,bu bilinçle Tarihimize ve Milli Tarihçilerimize sahip çıkmalıyız.Ve bunlardan da en doğru bilgilere ulaşmak zorundayız. Okuyup öğrenmeye çalıştığımız tarih bize ait, bizim kimliğimizdir.Bizler bu tarihlerin sonucu ve sonuncularıyız. Bir gün tarihten günümüze, bizlere nimet olarak gelen emanetleri,sahip oldukları kıymetleriyle birlikte, güven ve şerefle çocuklarımıza devretmek mecburiyetimiz vardır.Elde ettiğimiz bilgi birikimlerinin, engin güzelliklerle dolu olan çıkarımlarını,mutlaka hiçbir ayırımcılık yapmadan, milli ve ortak siyasetimiz doğrultusunda kullanmalıyız.Bunun için degayretkeş vatansever ve yol gösteren tarihçilerimize çok iyi kulak vermemiz gerekiyor. Gayet tabiidir ki dikkat edilmesi gereken tek şey, işini sırf kariyer ve etiket uğruna yapanlar olmamalıdır. Peki bunları nasıl mı ayırmak mümkün?
Belki biraz klişe olacak ama, bu çok kolay diyerek, sözlerimizi Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un TARİH konusunda ve Cumhuriyetimizin kurucusu uluğ önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün unutulmaz TARİHÇİ konusundaki uyarıları ile bitirelim:
“Geçmişten adam hisse kaparmış… Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
“Tarih”i “tekerrür” diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”
[Mehmet Akif Ersoy / Safahat: Yedinci Kitap]
“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Siz buna razı mısınız? ”17. Ağustos.1931, Mustafa Kemal Atatürk,Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Yüksek riyasetine yazdığı mektuptan.S.19
Y.Mimar Rest. Uzm. Mehmet Ali Esmer
13.10.2017