Edirne dostu Prof. Dr. Mirko Tos Danimarka’da vefat etti.

Kulak Burun Boğaz (KBB) alanında dünyanın en üretken bilim insanı olan Prof. Dr. Mirko Tos Danimarka’da vefat etti.

   Trakya Üniversitesi tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümünün başarılı Profösörü, Rektör yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun’un da hocalarından olan, Edirne ve üniversitemizi üç kez ziyaret eden, yayınladığı onlarca kitap ve 700’e yakın makale ile Medline veritabanına göre Kulak Burun Boğaz (KBB) alanında dünyanın en üretken bilim insanı olan Prof. Dr. Mirko Tos, 87 yaşında Danimarka’da vefat etti. Cenazesine, Ülkemiz ve Edirne adına Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Cem Uzun katıldı.
    Prof. Dr. Mirko Tos, Sloven asıllı Danimarkalıdır. Yazdığı birçok ana kaynak kitapların yanı sıra kulak hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan çeşitli cerrahi teknikleri, sınıflaması ve teorisi vardır. Kıkırdak timpanoplasti hakkındaki sınıflandırması, ilk kez 2007 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi dergisinde davetli derleme yazısı olarak yayınlanmıştır. Ayrıca kendisi Tıp Fakültesi dergisinde danışma kurulu üyeliği de yapmıştır.
   Prof. Tos, Ülkemize ve Edirne’ye özel bir ilgi göstermiştir. Prof.Dr. Cem Uzun ve birçok Türk akademisyen yanında eğitim almış, kendisiyle birlikte projeler gerçekleştirmiştir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı tarafından 2001 yılında  onuruna düzenlenen sempozyumda, Trakya Üniversitesi ile Türk ve Balkan KBB ve BBC Dernekleri tarafından 2006 yılında düzenlenen V. Balkan KBB ve BBC Kongresinde ve 2010 yılında da Trakya Üniversitesi ile Trakya KBB ve BBC Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Edirne’ye gelerek konferanslar vermiştir. 
    Prof. Tos, birçok uluslararası önemli kuruluşların yanı sıra Balkan ve Trakya KBB ve BBC Derneklerinin Onursal Üyesi idi,kendisini saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.