Osman Uğur ve Edirne Musiki Derneği

 Edirne Musiki Derneği
Kuruluş tarihi ; 6 temmuz 1952
    Edirne’de bir grup Edirne sevdalısı 6 temmuz 1952’de Hafız Rakım Ertür etrafında toplanarak  Edirne Musiki Derneği’ni kurmuştur, kurulan bu dernek sayesinde Rumeli ve Edirne Türküleri başta Hafız Rakım Ertür, Şerif Ercan, Sandıkçı Mehmet ve oğlu İsmail Hakkı Soyyanmaz, Ratip Kazancıgil sayesinde TRT repertuarlarına kazandırılarak kayıt altına alınmış ve günümüze kadar ulaşması sağlanmıştır.
   Edirne Musiki Derneğinde ki bayrak değişimi ile derneğin son dönem en önemli simalarından biri de Edirne’mizin çok sevilen eski esnaflarından Terzi Osman Uğur’dur, 80 li yaşına rağmen halâ yüreği dernek için atan Osman abimiz  yıllarca farklı mekanlarda çalışmalarını yapan derneğe yeni bir bina kazandırılması çalışmalarında en büyük emeği sarf edenlerden biridir. Derneğin çalışma yerleri sırasıyla Ekrem Demiray Spor Salonu,Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü,kafe mandalinin sol yanı(kiralık),Camlı KAFE,Ekrem Demiray İşhanı,Vakıfbankın bulunduğu yerin ikinci katı,Saraçlar caddesi üzerinde yer alan yapı kredi bankası üstü,Edirne turizm derneği lokali,75.yıl iş merkezi 3. ve 5. katlar,ve son olarak Sezai ırmak art akademi idi.
   2011 te Edirne Belediye  binasına yakın bir sokak arasında satın alınan eski bir yapı ya, Edirne musiki derneği  tarafından 8 ocak 2014 tarihinde yeni hizmet binası için ilk kazma vuruldu, 12 şubat 2014 tarihinde Edirne musiki derneği yeni hizmet binasının temelleri atıldı.
        Derneğin yeni binası için büyük emeği geçen dernek mutemedi Osman Uğur bey 13 yıl bu güzide derneğin her sorunu ile ilgilenmiş, gelecek kuşakların bu güzel dernek binasında müzik tutkularını geliştirmeleri için gece gündüz çalışmıştır, bu  günlerde Dernek saymanlığını başka bir yol arkadaşına devretmeye hazırlanırken kendisine uzun ömürler dileriz..