Ramazan ayı gelirken, İhsan Sadullah Bilgiseven

Edirne sevdalısı İhsan Sadullah Bilgiseven ömrü boyunca Edirne’nin dertleri ile dertlenmiş, bir çok defa bakanlıklara, valilere, belediye başkanlarına Edirne sorunları ile ilgili dilekçeler vermiş, çözümlenmesi için çaba sarf etmiştir, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’mize geliş tarihi olan 21 aralık gününün kutlanması için 40 yıl uğraşmıştır, her yıl yerel gazetelerde Mustafa Kemal’in Edirne’ye gelişini anlatmış, geldiğinde neler yaptığını ayrıntılarla Edirne’lilere aktarmıştır, merhum Edirne sevdalısı Sadullah Bilgiseven’in yıllarca Edirne tarihi ile ilgili notlarını bizlere vererek Edirne tarihine ışık tutmamıza vesile olan oğlu Emekli öğretmen Halil Bilgiseven ve oğlu Volkan Bilgiseven’e şükranlarımızı sunarız, inşallah bu önemli Edirne tarihi ile ilgili notlardan güzel bir kitap ortaya çıkararak Edirne severlerin beğenisine sunacağız..
Üstadımız Sadullah Bilgiseven’in Edirne’de Ramazan ayının nasıl karşılandığını, nasıl hazırlanıldığını anlatan nefis bir yazısını sizlerle paylaşıyoruz..(Cengiz Bulut/Cengiz Çapa)
Ramazan ayı gelirken,
 Ramazan Ayı’na bir ay varken evin hanımı ile beyi oturur, mevsimine göre sevdikleri yemeklerin malzemelerini bir bir sayarlar, listesini yaparlardı. Peynir, kaşar, pastırma, sucuk, pirinç, makarna, tereyağı, sade yağ bütün yiyecek maddeleri karabiber ve kimyon’a kadar listelenir ve sabahleyin evin beyi işine giderken bakkal başı Emin Efendi’nin dükkanına uğrar listeyi rum kalfaya bırakırdı.
 Bakkal başının dükkan edirne’de bir taneydi. Edirne bir daha böyle bir bakkal dükkanı da göremez. Bu dükkana bırakılan liste O gün akşama kadar mısır zembillerin içinde ya hamal yahut araba ile gönderilirdi.
Ertesi gün telaşla Evin hanımı,
– Efendi, bakır kaplarını kalaycıya yollamayı unuttuk, geçerken kalaycı Ali efendi’ye uğrada çırağını göndersin aldırsın tenbihini verirdi.
Evde ne kadar insan varsa hepsi günlerce seferber olur, bir düğüne yahut bir yolculuğa çıkacakmış gibi hazırlanırlardı. Ev baştan başa temizlenir, çamaşırlar yıkanır uzun lafın kısası odunluktaki odunların bile tozu alınırdı.
Bu uğaşlar içerisinde Ramazan gelip çatardın.  Ramazan’ın ilk gecesi bir bayram havası içinde erkekler, yaşlı kadınlar fenerlerini yakarak komşuları ile camiye Teravih namazını kılmaya giderlerdi. Evler bu şekilde hazırlandığı gibi bilhassa en lazımlı yer olan kahvehanelerde aynı temizliği yapar, tavan lambalarının bol Işıklı olmasına dikkat ederlerdi. Teravih namazı zamanı bütün kahvehaneler kapanır, küçük bir çırak bırakılır, lambalar kısılır, sokaklarda  umumi bir sessizlik hakim olurdu. Teravih bittiğinde en evvel kahveci kahveye koşar, lambalarını açar müşterilerini beklerdi. Kahveler en titiz bir surette pişirilir, Tiryaki fincanlarına konur, nargileler fokurdamaya başlar, bir anda kahveler sokaklar canlandırdı.
 İhtiyarların kahvesi ayrı, gençlerin kahvesi ayrı idi. Ben bu kahvelerin ayrı ayrı olmasına yetiştim. İhtiyarlara mahsus kahvehanelerden biri, eski cami yanında Hafız Hasan’ın kahve, diğeri Bakkal başının Dükkanın yanında Ali’nin kahve, bir de hem berber hem kahveci Mehmet Efendi’nin kahvesi, buraya Edirne’nin eşrafı çıkardı. Bu kahvelerde oyun filan bulunmazdı hepsi muhabbet ederlerdi.
İhsan Sadullah Bilgiseven