Google Türk da Vinci olarak bilinen İlhan Koman’ı doodle yaptı

İnternetin en büyük arama motoru Google, dünyaca ünlü Türk heykeltıraş İlhan Koman’ın 98’inci doğum günü anısına bir doddle hazırladı. Bilim ve sanatı bir araya getiren eserleriyle sanat dünyasında kendine özgü bir konum edinen, bu özelliğinden ötürü Türk Da Vinci’si diye anılan İlhan Koman kimdir?

1921 de Edirne’de doğdu,Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesini bitirdikten sonra 1947’de  devlet bursu ile Paris’te ki julian Akademisi’ne gitti.1951’de Türkiye’ye döndü ve 1958’de İsveç’e taşınana kadar İstanbul Akademisinde ders verdi.Yaşadığı ve çalıştığı Drottningholm kentinde Hulda adlı tekneyi bulup yeniledi.Stockholma güzel sanatlar akademisinde ders verdi.
Çalışmalarının çoğu büyük yapıtlar olarak İsveç’te kaldı.Türkiye’de dış mekan için tasarladığı 3 büyük demir heykel en önemli çalışmaları arasında yer alıyor.İstanbul’da ki heykellerinden 4. Levent semtindekine ” Akdeniz”,Santral İstanbul’dakine ise ”Sonsuzluğa” adını verdi.Taksim’deki heykeline ise isim koymadı.Ayrıca Anıtkabirde saçak bir duvar yaptı,Ankara’daki Seymenler Parkı içinde isimsiz bir bronz heykel tasarladı.

Can Yücel’in İlhan Koman’ı İsveç’e uğurlarken duygularını ifade ettiği o şiiri :
”İlhan Koman ki traşsız heykeltraş
uçmağa doğru sakallı
elinde bombalarla bebekler
heykel gibi olmayan heykeller taşınırdı garip mucahir
güneyinden kuzeyine kutupların battı batacak teknesi ile
varmak için Edirne’ye ,Selimiye’ye…”