Cumhuriyet döneminde EDİRNE’ne de ilk Endüstri denemesi.

Edirne sebzesi ve meyvesi ile ün yapmış bir kenttir. Kentte yetiştirilen her çeşit sebze (fasulye,biber,patlıcan,patates vs.) lezzet ve tazelik nedeniyle hem Edirne’de hem de başka yerlerde en çok aranan mallar arasında idi. 1930 yıllarında Edirne’de sebze yetiştiricileri ürettikleri malları daha iyi değerde satabilmek için bir konserve fabrikası kurmayı amaçladılar. Bunun gerçekleşmesinde atılan adım ilkönce bir şirket kurmak oldu ve şirket, Anonim olarak kuruldu. Şirketin kurucuları sebze yetiştiricileri olup ayrıca kentin zenginleri de bu şirkete ortak oldular.

Konserve Fabrikası Saraçhane köprüsü (Şahabeddin Paşa Köprüsü) Edirne Sarayları önünde kurulmuştu. Bu fabrikanın hemen yanında askeriye fırını vardı. Kurulan fabrika uzun ömürlü olamamıştı. Çıkarılan mal iyi ve kaliteli olduğu halde halkın bu çeşit mala karşı ilgisizliği konservenin satışını engelliyordu. O dönemlerde konservenin vitamin değerinin halk tarafından iyi bilinmemesi çıkarılan malı tüketmeye yeterli olamamıştı. Hatta 1930 yılı Aralık ayında Edirne’yi onurlandıran Gazi Mustafa Kemal’in bu fabrikayı ziyaret edip kurucularını kutladığını bazı yetkililerden işitenlerimiz olmuştur.

Fabrika birkaç yıl ömürlü olmuş ve kısa zamanda şirket tasviyeye uğramıştır. s:83,84 (1)

(1) Edirne’de yaşlı bir yahudi hemşehrimizden işittiğimize göre (Nesim Avidor) babasının bu şirkette ortak olduğunu ve sebze yetiştirenlerden başka zengin Edirnelilerden (İbrahim Tosun, Karabekir, Noray Papu, Şerif Bilgen vs.) gibi kişilerin şirkete ortak olduklarını ve genç yaşta fabrikayı gezerken bakır vakum kazanlarında sebzelerin pişirilerek kapalı teneke kutularla piyasaya çıkarıldıklarını Oral Onur’a anlatmıştır. Yine aynı şahsın sözlerine göre 1926 yılında kurulan fabrika dünyanın 1929 yılında uğradığı krizden etkilenerek üretime son vermiştir.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Rehberi

Yüzüncü Yıl Anısına 1885 – 1985

Kaynak : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2692797250835759&set=gm.2779733745421870&type=3&theater